REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaFinlandia. Szef dyplomacji USA Antony Blinken: wojna Putina okazała się porażką; Putin...

Finlandia. Szef dyplomacji USA Antony Blinken: wojna Putina okazała się porażką; Putin pomylił się jak Stalin w 1939 r.

-

Napaść Rosji na Ukrainę to niepowodzenie. Zrobiliśmy razem z sojusznikami to, co z góry zapowiadaliśmy – wsparliśmy Ukrainę, a ta się obroniła. Obecnie Rosja jest militarnie, gospodarczo i geopolitycznie słabsza niż przed atakiem – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, podczas przemówienia w Helsinkach. Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 r. Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin – wskazał.

„Ukraina nigdy nie będzie częścią Rosji” – mówił w piątek Blinken, przemawiając w stołecznym ratuszu. Dodał, że „nikomu bardziej niż człowiekowi (Putinowi), który chciał wymazać Ukrainę z mapy, nie udało się bardziej wzmocnić poczucia narodowej tożsamości Ukraińców”.

REKLAMA

„Rosja była wcześniej przez wielu postrzegana za drugą największą potęgę militarną świata. Teraz ma obecnie drugą najmocniejszą armię na Ukrainie” – obrazował Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji wskazał, że Rosja łamie wszelkie reguły porządku międzynarodowego, a celem USA i sojuszników jest obrona Ukrainy i tych zasad. „Stany Zjednoczone nie są waszym wrogiem” – mówił Blinken, adresując te słowa bezpośrednio do Rosjan.

Według niego „sprawiedliwy i trwały pokój” otworzyłby Rosji drogę do zniesienia nałożonych na nią sankcji. „Na taki pokój zasługują ukraińskie dzieci” – mówił, wskazując na ich „sterroryzowanie, traumę i rany”.

Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 r. Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin – wskazał.

Dlatego – jak argumentował – „Finowie nie mieli żadnych trudności by zrozumieć losów Ukraińców”. „Sami to przeszli” – dodał. Nawiązał przy tym do słów prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, który mówił, że „wolny i działający razem naród to ogromna siła”. Finowie – kontynuował Blinken – na determinację i wytrwałość mają własne swoiste określenie „sisu” i to dostrzegają obecnie u Ukraińców.

Finlandia w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę zdecydowała się przystąpić do NATO. 4 kwietnia w Brukseli fiński prezydent mówił o zakończeniu „ery neutralności” Finlandii – przypomniał Blinken.

Nasze (USA – PAP) zaangażowanie na Ukrainie nie osłabiło naszej obecności na Pacyfiku – podkreślił również, odnosząc się do relacji z Chinami.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział również, że szczyt NATO w Wilnie będzie dowodem na wzmocnieniem obrony sojuszników i potwierdzeniem utrzymania „otwartych drzwi” dla nowych krajów.

Blinken przybył do Helsinek w czwartek wieczorem. W piątek spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto by podpisać amerykańsko-fińską deklarację o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii 6G. Rozmawiano – jak przekazano – także o dalszym wsparciu Szwecji w drodze do NATO. Media nie miały możliwości zadawania pytań sekretarzowi USA.

Według źródeł fińskiej prasy, wizyta Blinkena w Helsinkach to zapowiedź i przygotowanie do szczytu USA-Skandynawia z udziałem prezydenta Joe Bidena oraz prezydenta Finlandii i szefów rządów pozostałych krajów nordyckich (Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii), który miałby się odbyć na początku lipca w Helsinkach, tuż przed szczytem NATO w Wilnie.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

REKLAMA

2094039225 views

REKLAMA

REKLAMA

2094039509 views

REKLAMA

2095835958 views

REKLAMA

2094039759 views

REKLAMA

2094039897 views

REKLAMA

2094040038 views