REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaFederalna Administracja Lotnictwa USA: nie ma podstaw do uziemiania Boeinga 737 MAX

Federalna Administracja Lotnictwa USA: nie ma podstaw do uziemiania Boeinga 737 MAX

-

Przeprowadzone przeglądy wskazują jednoznacznie, że nie ma systemowych błędów w funkcjonowaniu, dlatego też “nie ma żadnych podstaw do uziemiania samolotów Boeing 737 MAX” – oświadczył we wtorek szef Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), Dan Elwell.

Jak podkreślił, do tej pory żadne zagraniczne struktury odpowiedzialne za nadzór i bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego “nie przedstawiły nam jakichkolwiek danych, które skłaniałaby do podjęcia decyzji zabezpieczających”.

REKLAMA

Odnosząc się do drugiej w ciągu pięciu miesięcy katastrofy samolotu typu Boeing 737 MAX, do jakiej doszło w niedzielę, Elwell oświadczył, że w przypadku, jeśli komisja badająca przyczyny tej katastrofy dopatrzy się jakichkolwiek problemów związanych z bezpieczeństwem lotu, Federalna Administracja Lotnictwa “podejmie natychmiastowe i odpowiadające tej sytuacji kroki”.

W niedzielę Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airways rozbił się kilka minut po starcie z lotniska w Addis Abebie. W katastrofie zginęło 157 osób – wszystkie znajdujące się na pokładzie. Była to druga katastrofa tego modelu samolotu, który wszedł do komercyjnego użytku niespełna dwa lata temu, w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pod koniec października 2018 r. taki sam samolot rozbił się w Indonezji.

We wtorek późnym popołudniem Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) podjęła decyzję o zawieszeniu lotów tego typu samolotu na terenie UE. Wcześniej zamknięcie swoich przestrzeni powietrznych dla tego modelu samolotu ogłosiło kilka państw członkowskich – Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Irlandia, Austria, Belgia, Holandia i Polska, a także biorąca udział w pracach EASA Norwegia, która nie wchodzi w skład UE, ale stanowi cześć składową Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).

Po katastrofie o uziemieniu samolotów Boeing 737 MAX zdecydowały też władze Etiopii, Chin, Indonezji, Australii, Malezji, Singapuru, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu, a także przewoźnicy m.in. z Argentyny, Brazylii, Meksyku, Mongolii, RPA, Maroka i Turcji.

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezesem zarządu firmy Boeing Dennisem Muilenburgiem, który zapewnił go, że samoloty 737 MAX są “bezpieczne” i “niezawodne”.

Jeszcze przed rozmową z Muilenburgiem Trump pośrednio odniósł się do sprawy na Twitterze, pisząc, że samoloty stają się zbyt skomplikowane. “(…) Do latania nimi nie trzeba pilotów, lecz raczej komputerowców z MIT (Massachusetts Institute of Technology, jedna z najlepszych na świecie uczelni technicznych – PAP) (…) Nie wiem, jak wy, ale ja nie chcę, żeby Albert Einstein był moim pilotem. Chcę wspaniałych lotniczych profesjonalistów, którzy mogą łatwo i szybko przejąć kontrolę nad samolotem!” – napisał amerykański prezydent.

Firma Boeing z kolei zapewniła, że ma “pełne zaufanie” do bezpieczeństwa samolotu 737 MAX. W poniedziałek wieczorem firma poinformowała, że “w nadchodzących tygodniach” dokona aktualizacji oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu we wszystkich samolotach typu 737 MAX, i potwierdziła, że tych zmian oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Federalna Administracja Lotnictwa (ang. FAA – Federal Aviation Administration) to organ nadzoru lotniczego, dizałający w ramach Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych. Powstała w 1958 r. dla regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

fot.STR/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2116419407 views

REKLAMA

REKLAMA

2116419616 views

REKLAMA

REKLAMA

2118215992 views

REKLAMA

2116419733 views

REKLAMA

2116419820 views

REKLAMA

2116419914 views