REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaFDA: zmiana dawkowania szczepionek przeciwko COVID-19 przedwczesna i nieuzasadniona

FDA: zmiana dawkowania szczepionek przeciwko COVID-19 przedwczesna i nieuzasadniona

-

Federalna Agencja ds. Żywności i Lewków (FDA) uważa, że sugestie, by zmienić dawkowanie dopuszczonych do użycia szczepionek przeciwko COVID-19 są przedwczesne i niepoparte dostępnymi danymi naukowymi.

Aby w walce a pandemią przyśpieszyć wyszczepienie jak największej liczby osób, niektórzy specjaliści sugerują, że można byłoby zastosować jedną dawkę szczepionek przeciwko COVID-19 zamiast zalecanych dwóch. Proponuje się też ewentualne wydłużenie czasu podania kolejnej dawki. Dzięki temu więcej osób zostałoby zaszczepionych w krótkim czasie.

REKLAMA

Agencja ds. Żywności i Lewków (FDA) jest przeciwna takim sugestiom. W opinii przedstawionej na swojej stronie internetowej podkreśla, że choć są one uzasadnione, to jednak zmiana dawkowania oraz wydłużenie czasu podania kolejnej dawki szczepionki nie znajduje poparcia w dostępnych obecnie danych naukowych.

Dwie szczepionki przeciwko COVID-19, jakie dotąd dopuszczono do użycia w Unii Europejskiej i USA, zgodnie z opublikowanymi dotąd wynikami badań klinicznych powinny być podawane w dwóch dawkach, w odstępie kilku tygodni. Preparat Pfizera i BioNTech należy podać w odstępie 21 dni, a firmy Moderna – 28 dni.

FDA podkreśla, że zmiana dawkowania szczepień, która nie ma poparcia w badaniach, stwarza poważne ryzyko dla zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się użycie dwóch dawek szczepionek różnych firm, jeśli w danej sytuacji nie ma innej możliwości.

Przeciwny zmianie dawkowania szczepień jest dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAD) doktor Anthony Fauci, . W wypowiedzi dla CNN podkreślił, że w Stanach Zjednoczonych szczepionka przeciwko COVID-19 będą prowadzone zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami. „Zamierzy nadal tak postępować, jak już to robimy” – podkreślił.

Przeciwko Covid-19 w Stanach Zjednoczonych zaszczepiono do wtorku ponad 4,2 mln osób. To liczba znacznie niższa od wcześniejszych zapowiedzi rządu – do końca 2020 roku pierwszą dawkę otrzymać miało 20 mln mieszkańców USA. Szczepienia, które rozpoczęto 14 grudnia, przypadają na okres tragicznych rekordowych statystyk. Dobowe liczby ofiar śmiertelnych sięgają nawet ponad 3 tys. (PAP)

REKLAMA

2096948533 views

REKLAMA

REKLAMA

2096948766 views

REKLAMA

REKLAMA

2098745160 views

REKLAMA

2096948913 views

REKLAMA

2096949014 views

REKLAMA

2096949125 views