REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka FBI zidentyfikowała dżihadystę z nagrań z egzekucji Foleya i Sotloffa

FBI zidentyfikowała dżihadystę z nagrań z egzekucji Foleya i Sotloffa

-

Szef Federalnego Biura Śledczego (FBI) James Comey powiedział w czwartek, że służby zidentyfikowały mężczyznę, który pojawia się na nagraniach Państwa Islamskiego z egzekucji zachodnich zakładników, w tym dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

Comey powiedział, że nie ujawni nazwiska ani narodowości tego człowieka. Nie wyjaśnił też, czy mężczyzna ten osobiście dokonał egzekucji Foleya, Sotloffa oraz Brytyjczyka Davida Hainesa.

REKLAMA

Dodał, że władze wiedzą o kilkunastu Amerykanach, którzy w Syrii dołączyli do dżihadystów, i że wielu spośród nich powróciło do Stanów Zjednoczonych.

Mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem zamaskowany i ubrany na czarno mężczyzna pojawił się na trzech nagraniach opublikowanych przez Państwo Islamskie w internecie. Na każdym z nich widać, że trzyma on w ręku długi nóż, i wydaje się, że zaczyna mordować każdego z zakładników. Egzekucje zostały dokonane poprzez ścięcie głowy.

Foley, Sotloff i Haines zostali uprowadzeni w Syrii. Ich zabójstwa dżihadyści prezentowali jako odwet za działania Waszyngtonu i Londynu przeciwko Państwu Islamskiemu. Zagrozili również zabiciem kolejnego Brytyjczyka, Davida Henninga.

Po egzekucji Foleya media brytyjskie podawały, że może stać za nią 24-letni londyński raper Abdel-Majed Abdel Bary znany pod pseudonimami “L Jinny” lub “Lyricist Jinn”. Brytyjskie służby specjalne nie potwierdziły oficjalnie tych doniesień, ale też im nie zaprzeczyły. (PAP)

 

fot.EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks