REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka FBI pomoże władzom Meksyku w śledztwie w sprawie masakry mormonów

FBI pomoże władzom Meksyku w śledztwie w sprawie masakry mormonów

-

FBI poinformowało w poniedziałek, że pomoże władzom Meksyku w śledztwie w sprawie masakry mormonów, do której doszło na północy tego kraju. Biuro podało w komunikacie, że zaangażuje się w dochodzenie “w sprawie ataku na amerykańskich obywateli” na prośbę Meksyku.

4 listopada w masakrze zginęło dziewięć osób: trzy kobiety i sześcioro dzieci. Pięcioro dzieci, z których jedno zostało postrzelone, zdołało uciec i dotrzeć do domu. Ofiary należały do rodziny powiązanej z amerykańską społecznością mormonów i miały podwójne obywatelstwo meksykańskie i amerykańskie.

REKLAMA

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku poinformowało, że zwróciło się o pomoc do FBI za pośrednictwem ambasady USA w Meksyku, a agenci Biura będą współpracowali z meksykańskimi śledczymi i nie będą uzbrojeni – podał Reuters.

Telewizja Fox News poinformowała, że meksykańskie władze mają najwyraźniej trudności w ustaleniu, kto stał za atakiem, a FBI zaoferowało swoją pomoc wkrótce po masakrze mormonów, ale jak dotąd nie było jasne, czy władze Meksyku mają zamiar skorzystać z tej oferty.

Nazajutrz po zamordowaniu mormonów prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że USA są gotowe udzielić Meksykowi pomocy wojskowej. Do masakry doszło w regionie, w którym walczą ze sobą kartele narkotykowe.

W następnym tweecie dodał: “Dla Meksyku to czas, by z pomocą USA wszcząć WOJNĘ z kartelami i zetrzeć je z powierzchni ziemi. Czekamy tylko na telefon prezydenta!”.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador uznał jednak – jak podaje Fox News – że wojna z kartelami nie jest właściwą reakcją na ich ataki.

Ofiary masakry należały do rodziny LeBaron, której przodkowie osiedlili się w północnym Meksyku pod koniec XIX wieku, uciekając z USA przed prześladowaniami ze względu na ich tradycje, m.in. poligamię.

Do ataku doszło między stanami Chihuahua i Sonora przy granicy z USA. Lokalne władze tego samego dnia wydały wspólne oświadczenie, w którym poinformowano o wszczęciu dochodzenia w sprawie.

Władze Meksyku ogłosiły tuż po masakrze, że jest ona prawdopodobnie dziełem karteli narkotykowych, które zaatakowały mormonów przez pomyłkę – przypomina Fox News.

Przedstawiciele rodziny ofiar powiedzieli w wywiadzie dla Fox News, że ich zdaniem atak był celowo wymierzony w ofiary, czego dowodem może być – ich zdaniem – fakt, że egzekucja osób jadących jeepami była kontynuowana, nawet gdy odkryto, że są to kobiety i dzieci, a sprawcy nadal atakowali kolejne samochody. “Ale dlaczego tak się stało – tego jeszcze nie jesteśmy pewni” – powiedzieli rozmówcy Foxa. (PAP)

fot.LUIS TORRES/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks