REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka FBI oskarża Koreę Północną o cyberatak na Sony Pictures

FBI oskarża Koreę Północną o cyberatak na Sony Pictures

-

FBI formalnie oskarżyło w piątek Koreę Płn. o hakerski atak na Sony Pictures, podkreślając, że dysponuje już wystarczającymi informacjami, wskazującymi na odpowiedzialność rządu w Pjongjangu. Zastrzeżono, że nie wszystkie z tych informacji mogą być ujawnione.

Podano, że analiza techniczna złośliwego oprogramowania wykorzystanego do tego cyberataku wykazała związki ze złośliwym oprogramowaniem opracowanym przez Koreańczyków z Północy. Narzędzia użyte do ataku na Sony Pictures okazały się podobne do tych, które w marcu 2013 roku strona północnokoreańska wykorzystała do zaatakowania banków i mediów Korei Południowej.

REKLAMA

FBI wyraziła “głębokie zaniepokojenie destrukcyjną naturą” hakerskiego ataku na Sony Pictures, podkreślając, że miał on na celu “wyrządzenie znacznej szkody amerykańskiej firmie” i był wymierzony w prawo Amerykanów do swobody wypowiedzi. Wskazano, że “takie akty zastraszania wykraczają poza granice akceptowalnego zachowania państwa”.

Do ataku na Sony Pictures doszło w listopadzie, gdy hakerzy przejęli z komputerów Sony Pictures około 100 terabajtów danych, wśród których znalazły się m.in. informacje o pracownikach i ich numerach ubezpieczeń społecznych, szczegóły kontraktów z aktorami i twórcami filmowymi, maile z opiniami o aktorach, nie zawsze pochlebnymi itp.

Atak na Sony Pictures ma związek z komedią “The Interview”, która w Polsce jest znana jako “Wywiad ze Słońcem Narodu”. W filmie tym James Franco i Seth Rogen wcielają się w role amerykańskich dziennikarzy, zwerbowanych przez CIA do zamordowania przywódcy komunistycznego reżimu w Pjongjangu – Kim Dzong Una.

Hakerzy zagrozili zamachami na kina, w których pokazywano by ten film i ostatecznie firma Sony Pictures postanowiła zrezygnować z jego pokazywania, za co zresztą jest ostro krytykowana przez twórców i obrońców wolności słowa.

Reuters informował w piątek, powołując się na osobistość amerykańską, która zastrzegła sobie anonimowość, że prowadzone przez służby USA śledztwo w sprawie cyberataku na Sony Pictures ustaliło, iż mogli w nim pomagać Chińczycy. Amerykańscy śledczy nie wykluczają, że hakerzy współpracowali z “chińskimi aktorami”, bądź też wykorzystali chińskie serwery, żeby zamaskować miejsce, z którego faktycznie wyprowadzili atak.

Ambasada ChRL w Waszyngtonie zareagowała na te informacje oświadczeniem, że Chiny nie udzielają wsparcia nielegalnym działaniom w cyberprzestrzeni. Jednocześnie wezwano Stany Zjednoczone do udostępnienia materiału dowodowego, zebranego w ramach śledztwa w sprawie hakerskiego ataku na Sony Pictures.
W piątkowym oświadczeniu FBI, obwiniającym Koreę Północną, nie wspomina się o Chinach.

Tymczasem hakerzy, którzy przeprowadzili cyberatak na Sony Pictures, pochwalili tę firmę za odwołanie wprowadzenia do kin filmu komedii o zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. “To bardzo mądrze, że postanowiliście odwołać wprowadzenia do kin filmu +The Interview+. Zapewniamy bezpieczeństwo waszych danych, chyba że narobicie dodatkowych kłopotów” – głosi przesłanie hakerów do Sony Pictures, o którym poinformowała w piątek telewizja CNN.

Władze w Pjongjangu zapewniają, że nie mają nic wspólnego z cyberatakiem na Sony Pictures. Jednocześnie wielokrotnie krytykowały twórców filmu, uznając, że “The Interview” “jawnie wspiera terroryzm i nakłania do działań wojennych”. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks