REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaEksplozja poważnie uszkodziła "amerykańskie Stonehenge" (WIDEO)

Eksplozja poważnie uszkodziła „amerykańskie Stonehenge” (WIDEO)

-

Śledczy z różnych amerykańskich agencji zgromadzili się w środę 160 kilometrów na wschód od Atlanty, szukając wyjaśnienia dla eksplozji, która mocno uszkodziła Georgia Guidestones, owiany tajemnicą granitowy pomnik, który nazywany jest przez miejscowych „amerykańskim Stonehenge” – poinformowała agencja Reuters.

Duża część struktury została zniszczona przed świtem w środę, kiedy „nieznane osoby zdetonowały ładunek wybuchowy”, poinformowało na Twitterze Biuro Śledcze stanu Georgia (GBI).

REKLAMA

Konstrukcja składająca z grupy szarych monolitów została wzniesiona w 1980 roku w środku dużego pola w pobliżu miasta Elberton w stanie Georgia.

GBI podało, że biuro szeryfa w Elbert County, które wraz z innymi agencjami bada incydent, odkryło uszkodzenia, gdy oficerowie zareagowali na wybuch. Nie podano dodatkowych szczegółów i nie jest jasne, czy władze same zaobserwowały eksplozję, czy też była ona widziana lub słyszana przez innych i zgłoszona policji.

Nagrania z powietrza zamieszczone w internecie przez WHNS-TV z Południowej Karoliny pokazują jeden z pięciu elementów struktury, który rozpadł się w wyniku wybuchu, a pokruszone fragmenty leżą rozrzucone na ziemi. Duża liczba śledczych i ich pojazdów była widoczna na miejscu zdarzenia, która znajduje się 160 kilometrów na wschód od Atlanty.

Zanim został zdewastowany, wysoki na 5,8 metrów pomnik składał się z jednej pionowej płyty w centrum czterech większych tablic ustawionych wokół niej, z dużym prostokątnym kamieniem spoczywającym na szczycie pozostałych. Stanowy portal turystyczny ExploreGeorgia.org podaje, że Guidestones funkcjonują jako kalendarz astronomiczny i ustawione są tak, by światło słoneczne wpadało przez wąski otwór w konstrukcji codziennie w południe i oświetlało datę na grawerunku.

Zgodnie z tłumaczeniem inskrypcji znajdującej się na kamieniach, przesłanie wzywa całą ludzkość do ograniczenia swojej liczby do mniej niż pół miliarda ludzi „w wiecznej równowadze z naturą” i wszystkie narody do „unikania małostkowych praw i bezużytecznych urzędników”.

Oficjalne podania mówią, że pochodzenie pomnika jest owiane tajemnicą, ale artykuł magazynu Wired z 2009 roku informował, że Guidestones były pomysłem człowieka, który użył pseudonimu Robert C. Christian, aby zlecić lokalnej firmie wykańczającej granit wyprodukowanie pomnika w imieniu „małej grupy lojalnych Amerykanów.”

Stowarzyszenie Elberton Granite Association, które dba o atrakcję i finansuje konserwację kamieni, określiło koszt ich wymiany na setki tysięcy dolarów, podała lokalna stacja telewizyjna WHNS.(PAP)

REKLAMA

2105068328 views

REKLAMA

2105068561 views

REKLAMA

2106864953 views

REKLAMA

2105068704 views

REKLAMA

2105068804 views

REKLAMA

2105068913 views