0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaEkspert z Harvardu:Amerykę czeka zaostrzenie wewnętrznych konfliktów

Ekspert z Harvardu:Amerykę czeka zaostrzenie wewnętrznych konfliktów

-

fot.Andy Rain/EPA
fot.Andy Rain/EPA

Profesor Uniwersytetu Harvarda Matthew Baum nie wierzy, by Donald Trump – jak obiecuje – zjednoczył kraj, i przewiduje zaostrzenie konfliktów w Ameryce. Obawia się także, że za prezydentury Trumpa dojdzie do zaburzeń w stosunkach USA ze światem.

„Niestety, intensywna polaryzacja w kraju nie będzie łatwa do przezwyciężenia, nawet gdyby Trump był skłonny do tego dążyć, co nie wydaje mi się prawdopodobne. Oczekuję, że jeśli jakaś dobra wola pojawi się w najbliższym czasie, to szybko zniknie. Jak tylko Trump zacznie wprowadzać w życie swoje plany zapowiedziane w kampanii wyborczej, partyjne linie podziału zostaną jeszcze ostrzej wytyczone niż kiedykolwiek przedtem” – powiedział w rozmowie z PAP Baum, który wykłada politologię w John F.Kennedy School of Government na Harvardzie.

REKLAMA

Zwrócił on uwagę, że fakt, iż Hillary Clinton uzyskała – według niepełnych jeszcze obliczeń – więcej głosów bezpośrednich niż Trump (który zdobył więcej głosów elektorskich, decydujących o wygranej), „może jeszcze przyspieszyć powrót do partyjnych animozji” po ewentualnym okresie zgody w odpowiedzi na tradycyjne apele polityków po wyborach.

Zdaniem Bauma, Amerykę czeka teraz okres odwrotu od polityki prezydenta Baracka Obamy, m.in. w sprawie wolnego handlu, co może źle skończyć się dla gospodarki USA. Realizację planów Trumpa ułatwi utrzymanie przez Republikanów większości w obu izbach Kongresu.

„Trump będzie miał za sobą Kongres i z czasem Sąd Najwyższy, co stawia go w korzystnej sytuacji, by realizować takie propozycje z kampanii, jak odwołanie Obamacare (reformy ochrony zdrowia autorstwa Obamy – PAP), wprowadzenie bezprecedensowych cięć podatków i agresywnej deregulacji, pozbycie się ustawy Dodda-Franka (restrykcje na banki, aby zapobiec powtórzeniu się kryzysu finansowego z 2008 r.- PAP) oraz odwołanie większości dekretów prezydenckich Obamy, w tym wstrzymania deportacji tzw. dreamers, czyli osób przybyłych do USA nielegalnie jako towarzyszące swym rodzicom dzieci” – powiedział profesor.

„Jeśli Trump będzie próbował realizować swoje najbardziej ekstremalne propozycje, jak zakaz wjazdu do USA muzułmanów, albo deportacja 11 milionów nielegalnych imigrantów, napotka to prawdopodobnie sprzeciw nawet wielu Republikanów” – dodał.

Baum podkreślił spodziewane międzynarodowe konsekwencje realizacji pomysłów Trumpa, jak podniesienie ceł na towary z Chin. „Ekonomiczne skutki nowych wojen handlowych mogą być katastrofalne dla USA i światowej gospodarki” – powiedział.

Większą niewiadomą, według niego, jest przyszła polityka zagraniczna zwycięzcy wyborów prezydenckich.

„Zależy ona od tego, jakich doradców Trump zatrudni w swojej administracji. Wydaje się jednak oczywiste, że nastąpią wstrząsy w tradycyjnej roli USA na arenie międzynarodowej i w stosunkach z sojusznikami oraz naszymi przeciwnikami” – powiedział ekspert Harvardu.

Zmianie ulegną także relacje Waszyngtonu z Rosją, obecnie napięte do tego stopnia, że porównuje się je do nowej zimnej wojny.

„Myślę, że Trump będzie dążył do zacieśnienia więzi i współpracy z Rosją, co Putin zinterpretuje jako zielone światło dla forsowania swoich własnych interesów, które oczywiście są sprzeczne z naszymi interesami. Nie wiadomo czy ostatecznie zmieni to opinię Trumpa o Putinie” – powiedział Baum.

Na Bliskim Wschodzie – przypomina profesor – Trump także sugeruje zmianę dotychczasowego kursu polityki amerykańskiej.

„Trump mówi, że +zniszczy+ Państwo Islamskie (IS), ale chce jednocześnie lepszych stosunków z Putinem, któremu oczywiście na tym nie zależy, chyba, że traktuje to jako drugorzędny cel po utrzymaniu u władzy prezydenta (Syrii) Baszara el-Asada. Przypuszczam, że będziemy więc mieli okres niepewności. Możliwe, że operacja odbicia Mosulu z rąk IS zakończy się, zanim Trump obejmie urząd. Ale oświadczenia Trumpa dotyczące Iranu (zapowiedź zerwania układu nuklearnego – PAP) każą mieć wątpliwości czy za jego prezydentury USA będą nadal wspierać rząd Iraku, który, jego zdaniem, jest kontrolowany przez Iran” – powiedział prof. Baum.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

REKLAMA

2091261232 views

REKLAMA

2091261531 views

REKLAMA

2093057990 views

REKLAMA

2091261812 views

REKLAMA

2091261958 views

REKLAMA

2091262102 views