REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaEgipt: Sisi apeluje o pomoc wojskową USA, ostrzega przed rozpadem Syrii

Egipt: Sisi apeluje o pomoc wojskową USA, ostrzega przed rozpadem Syrii

-

Były naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi, który chce stanąć na czele kraju po wyborach prezydenckich, zaapelował do USA o wznowienie pomocy wojskowej dla Egiptu. Ostrzegł też przed rozpadem Syrii i jej przekształceniem w „drugi Afganistan”. 

 

Były naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi fot.Sergei Chirikov/PAP/EPA
Były naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi fot.Sergei Chirikov/PAP/EPA

REKLAMA

Wypowiedzi te padły w czwartkowym wywiadzie Sisiego dla agencji Reutera.

Sisi, który jest faworytem wyborów planowanych na 26-27 maja, zapewnił, że Egipt „prowadzi wojnę z terroryzmem”. Zaapelował do Waszyngtonu o przywrócenie częściowo wstrzymanej pomocy wojskowej dla Kairu, której wartość wynosi 1,3 mld dolarów rocznie.

„Armia egipska prowadzi duże operacje na Półwyspie Synaj, by nie przekształcił się on w ośrodek terroryzmu, który zagrozi sąsiadom i sprawi, że Egipt stanie się niestabilny. Jeśli Egipt będzie niestabilny, to cały region będzie niestabilny” – ostrzegł Sisi.

Podkreślił, że ważne jest utrzymanie integralności terytorialnej Syrii, w innym wypadku bowiem powstanie tam „drugi Afganistan”. „Nie sądzę, byście chcieli widzieć drugi Afganistan w regionie” – zauważył Sisi. W Syrii od 2011 roku toczy się wojna domowa. Wśród sił walczących z reżimem Baszara el-Asada są ugrupowania dżihadystowskie.

Sisi bronił w wywiadzie działań armii egipskiej, która w lipcu 2013 roku – gdy Sisi był jej naczelnym dowódcą – odsunęła od władzy pierwszego wybranego demokratycznie prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Nowe władze rozpoczęły represje wobec stronników Mursiego i islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się obalony szef państwa.

Sisi zapewnił w wywiadzie, że wojsko musiało interweniować w obliczu powstania przeciw rządom Bractwa Muzułmańskiego. „Wraz z upływem czasu obraz staje się coraz wyraźniejszy; naród i świat zdają sobie sprawę, że to, co stało się w Egipcie, było wolą całego narodu” – oświadczył. „Armia nie mogła opuścić narodu, inaczej doszłoby do wojny domowej” – argumentował.

„Rozumiemy stanowisko Amerykanów, mamy nadzieję, że oni zrozumieją nasze” – dodał Sisi. USA zamroziły w październiku 2013 roku znaczną część corocznej pomocy wojskowej dla Egiptu, m.in. z powodu represji wobec zwolenników Mursiego. Jednak pod koniec kwietnia Amerykanie poinformowali, że przekażą Egiptowi 10 śmigłowców szturmowych Apache, by pomóc mu w operacjach na Półwyspie Synaj.

Obserwatorzy powątpiewają, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów. Jedynym kontrkandydatem Sisiego w wyborach prezydenckich będzie Hamdin Sabahi, który stoi na czele lewicowej koalicji Ludowy Prąd. By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. (PAP)

REKLAMA

2107600539 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600771 views

REKLAMA

2109397162 views

REKLAMA

2107600912 views

REKLAMA

2107601011 views

REKLAMA

2107601119 views