0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDżochar Carnajew skazany na śmierć 

Dżochar Carnajew skazany na śmierć 

-

Dżohchar Carnajew skazany został na śmierć fot. EPA
Dżohchar Carnajew skazany został na śmierć fot. EPA

Ława przysięgłych w sądzie federalnym w Bostonie skazała w piątek Dżochara Carnajewa na karę śmierci za przeprowadzenie zamachu bombowego na mecie Maratonu Bostońskiego 15 kwietnia w 2013 roku. W zamachu zginęły trzy osoby a ponad 260 zostało rannych.

REKLAMA

Ława przysięgłych ogłosiła swój werdykt po 14 godzinach obrad. Carnajew został skazany na najwyższy wymiar kary – śmierć, m.in. na podstawie zarzutu o udział w spisku w celu użycia broni masowego rażenia.

Kary śmierci dla 21-letniego oskarżonego żądał prokurator.

Werdykt został podjęty jednomyślnie przez 12 sędziów przysięgłych. W przeciwnym razie Carnajew automatycznie zostałby skazany na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Zgodnie z prawem federalnym orzeczenie kary śmierci wymaga jednomyślności całego składu ławy.
8 kwietnia uznano Carnajewa za winnego zabójstwa trzech osób i ranienia 264 poprzez zdetonowanie 15 kwietnia 2013 roku dwóch bomb na mecie maratonu w Bostonie. Ława przysięgłych uznała go też za winnego zastrzelenia policjanta w trzy dni później. Carnajew jest winny wszystkich 30 postawionych mu zarzutów; za 17 z nich groziła mu kara śmierci.

Oczekuje się, że prawnicy obrony będą składać apelację.

Od samego początku adwokatka 21-letniego, pochodzącego z Czeczenii Dżochara Carnajewa Judy Clarke przyznawała, że jej klient brał udział w zamachu. Ale próbowała przekonać, że główną winę za zamach ponosił starszy brat, który był inicjatorem ataku, by ukarać USA za politykę wobec państw muzułmańskich. Zdaniem obrony Dżochar nie działał z pobudek ideologicznych, lecz był zmanipulowany przez starszego i znacznie bardziej zradykalizowanego brata Tamerlana.

Tymczasem prokurator przedstawiała go jako współwinnego zamachu, który z zimną krwią podłożył bombę za grupą dzieci, zabijając 8-letniego chłopca. Według prokuratury Carnajew obrał za cel niewinnych ludzi, ponieważ chciał sterroryzować USA w dniu, kiedy oczy świata zwrócone były na Boston i odbywający się w nim maraton. Współpracował z bratem z myślą o przeprowadzeniu “skoordynowanego ataku w celu zmaksymalizowania liczby ofiar”.

Do zamachu doszło podczas 117. edycji Maratonu Bostońskiego. Był to najtragiczniejszy w skutkach zamach terrorystyczny w USA od 11 września 2001 roku.

W stanie Massachusetts nie wykonano kary śmierci od prawie 70 lat. Stan ten zniósł karę śmierci już w 1984 roku, ale Carnajew odpowiadał przed sądem federalnym, dlatego jej orzeczenie było możliwe.

Zgodnie z prawem federalnym decyzja o postawieniu zarzutów zagrożonych najwyższym wymiarem kary musi być zawsze zrewidowana wcześniej przez specjalne ciało doradcze w departamencie sprawiedliwości i zaaprobowana przez prokuratora generalnego, co nastąpiło jeszcze gdy funkcję tę pełnił Eric Holder.
Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

2121781607 views

REKLAMA

REKLAMA

2121781626 views

REKLAMA

REKLAMA

2123577946 views

REKLAMA

2121781637 views

REKLAMA

2121781646 views

REKLAMA

2121781650 views