REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDziennikarze współpracujący ze Snowdenem zakładają swój portal

Dziennikarze współpracujący ze Snowdenem zakładają swój portal

-

Rusza strona internetowa, na której zamieszczane będą materiały oparte na informacjach przekazanych mediom przez byłego współpracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena – ogłosili w poniedziałek dziennikarze, którzy z nim współpracowali.

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA
Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

W założycielskiej trójce portalu „The Intercept” znalazło się dwoje dziennikarzy, z którymi już wcześniej kontaktował się Snowden – współpracownik dziennika „Guardian” Glenn Greenwald oraz amerykańska dokumentalistka i producentka Laura Poitras, oraz niezależny dziennikarz śledczy Jeremy Scahill.

REKLAMA

W zamyśle twórców portal będzie początkowo koncentrował się na ujawnianiu kolejnych informacji przekazanych przez Snowdena, ale z czasem zajmie się dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę. Wśród tematów w kręgu zainteresowania „The Intercept” będzie korupcja, nadużywanie prawa, naruszanie praw obywatelskich oraz nierówności społeczne.

W pierwszym tekście portal twierdzi, że amerykański wywiad mocno sugerował się wynikami elektronicznej inwigilacji przy wyborze celów dla ataków dronów, a tożsamość osób, które miały być celem, nie była potwierdzana przez agentów w terenie; według autorów prowadziło to często do śmierci niewinnych osób. Zamieszczono również wykonane z powietrza zdjęcia central amerykańskich tajnych służb w wysokiej rozdzielczości.

Projekt finansowany jest przez miliardera, współzałożyciela portalu aukcyjnego eBay, Pierre’a Omidyara, który od lat angażuje się w rozwijanie dziennikarskich inicjatyw. W ubiegłym roku ogłosił, że zrezygnował z kupna dziennika „Washington Post” i przeznaczy 250 mln dolarów na portal Glenna Greenwalda.

Edward Snowden, który ujawnił globalne programy inwigilacji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pracował dla CIA w przedstawicielstwie USA przy ONZ w Genewie w latach 2007-2009. Dokumenty przekazane mediom przez Snowdena sugerują, że wielkie amerykańskie i brytyjskie firmy sektora technologii informatycznych współpracowały ze służbami wywiadowczymi swoich krajów. (PAP)

REKLAMA

2102919837 views

REKLAMA

2102920070 views

REKLAMA

2104716462 views

REKLAMA

2102920213 views

REKLAMA

2102920313 views

REKLAMA

2102920422 views