REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDyrektor Wywiadu Narodowego: Rosja nadal chce zająć większość Ukrainy, ale jej się...

Dyrektor Wywiadu Narodowego: Rosja nadal chce zająć większość Ukrainy, ale jej się to nie uda

-

Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy – oświadczyła w środę Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, cytowana przez agencję Reutera. Dodała, że według służb żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać przełomu w wojnie, a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.

Haines sformułowała te oceny podczas zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu.

REKLAMA

Jak podaje Reuters, urzędniczka ta, nadzorująca wszystkie służby wywiadowcze USA, stwierdziła, że według służb cel Rosji jest taki sam, jak na początku wznowionej inwazji, czyli przejęcie kontroli nad większością Ukrainy.

Haines przedstawiła też trzy możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji, z czego za najbardziej prawdopodobny uznała kontynuowanie osiągania przez wojska rosyjskie niewielkich postępów, lecz bez osiągnięcia przełomu.

Dodała, że Ukraina może liczyć na ustabilizowanie frontu w Donbasie i odzyskanie niewielkiej części terytorium na południu. „Krótko mówiąc, sytuacja wygląda dość ponuro” – stwierdziła.

Haines oceniła też, że uzupełnienie strat w rosyjskich siłach zbrojnych może zająć lata, zaś w międzyczasie – jej zdaniem – Rosja w większym stopniu będzie polegać na innych instrumentach w swojej polityce, w tym cyberatakach, używaniu źródeł energii do celów politycznych, a nawet broni jądrowej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2105249834 views

REKLAMA

2105250067 views

REKLAMA

2107046459 views

REKLAMA

2105250210 views

REKLAMA

2105250310 views

REKLAMA

2105250419 views