REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Dymisja Paula Manaforta, szefa kampanii Trumpa

Dymisja Paula Manaforta, szefa kampanii Trumpa

-

Paul Manafort (w środku) fot.Justin Lane/EPA
Paul Manafort (w środku) fot.Justin Lane/EPA

Kontrowersyjny szef kampanii republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, Paul Manafort, ustąpił w piątek ze stanowiska. Trump przyjął jego dymisję I podziękował za współpracę.

REKLAMA

2147483647 clicks

Manafort zrezygnował po tym, gdy Trump powołał nowe kierownictwo swej kampanii, odstawiając jej dotychczasowego szefa na bok. Menedżerem mianował swą doradczynię Kellyanne Conway, a dyrektorem wykonawczym Stephena Bannona, redaktora prawicowego magazynu internetowego Breitbart News. Ten ostatni – według dobrze poinformowanych źródeł – jest teraz faktycznym szefem kampanii.

Dymisja Manaforta była następstwem rewelacji o jego mętnych interesach na Ukrainie, gdzie był doradcą byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Nastąpiła również po fali budzących krytykę szokujących wypowiedzi Trumpa w ostatnich tygodniach.

Tydzień temu media podały, że Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy znalazło dowody, że Manafort był na tajnej liście płac rządu Janukowycza, który przeznaczył dla niego 12,7 miliona dolarów w gotówce, wypłacanych w 22 ratach. Były szef kampanii Trumpa zaprzecza, jakoby dostał te pieniądze.

W środę agencja AP poinformowała, że Manafort skontaktował ukraiński think tank pracujący dla Janukowycza z dwiema amerykańskimi firmami lobbystycznymi, które miały przekonywać Kongres USA, aby nie wymierzać sankcji za uwięzienie ówczesnej przywódczyni opozycji Julii Tymoszenko.

Manafort był doradcą Janukowycza i jego Partii Regionów i pomógł mu w wygraniu wyborów w 2010 r. Wcześniej współpracował z ukraińskim oligarchą Rinatem Achmetowem. Doradzał także amerykańskim prezydentom i autorytarnym przywódcom zagranicznym, jak prezydent Filipin Ferdinand Marcos.

Trump mianował Manaforta szefem swej kampanii w kwietniu. Zastąpił on na tym stanowisku Coreya Lewandowskiego, mało znanego prowincjonalnego konsultanta politycznego, krytykowanego za wdawanie się w przepychanki z dziennikarzami, których wyrzucał z wieców kandydata.

Manafort miał wprowadzić ład i profesjonalizm do kampanii i sprawić, by Trump stonował swoją jątrzącą retorykę i przemawiał z telepromptera. Ostatnie wypowiedzi kandydata, np. oskarżenie Hillary Clinton, że jest „współtwórcą Państwa Islamskiego” (razem z prezydentem Barackiem Obamą), dowodziły jednak, że współpraca z Manafortem nie układała się dobrze.

Jak podał „New York Times”, na dymisję szefa kampanii naciskał zwłaszcza zięć Trumpa, Jared Kushner. Trump bardzo liczy się z opinią rodziny, szczególnie swej starszej córki, Ivanki.

Po dymisji Manaforta Trump złożył kurtuazyjne oświadczenie, w którym stwierdził, że bardzo docenia “jego wspaniałą pracę, która pomogła nam zajść tam, gdzie dziś jesteśmy”.

Notowania Trumpa w sondażach, rosnące od maja do lipca, w sierpniu spadły jednak i obecnie ustępuje on wyraźnie Hillary Clinton.

W czwartek Trump po raz pierwszy powiedział, że „żałuje”, że „źle czasem dobierał słowa” i obrażał rozmaite osoby.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. Trump jest otoczony ludzmi Putina Wladimir postawil na Donalda ciezka kase Doradcy Trumpa to porazka pierwszy damski bokser drugi czlowiek Putina trzecie bajkopisarz ktory klamie w zywe oczy i wymysla historie ktore pozniej publikuje jako fakty Te wybory przypominaja mi Niemcy 1935

REKLAMA

2131883525 views

REKLAMA

REKLAMA

2131883540 views

REKLAMA

REKLAMA

2133679860 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131883550 views

REKLAMA

2131883553 views

REKLAMA

2131883557 views