REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor odwiedziły bazę na Litwie

Dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor odwiedziły bazę na Litwie

-

F-22 Raptor na Litwie fot.Valda Kalnina/EPA
F-22 Raptor na Litwie fot.Valda Kalnina/EPA

Dwa nowoczesne amerykańskie myśliwce F-22 Raptor przyleciały w środę po raz pierwszy na Litwę. W bazie lotniczej w Szawlach oczekiwała ich litewska prezydent Dalia Grybauskaite.

REKLAMA

Jak podkreśla Reuters, wizyta amerykańskich maszyn jest pokazem siły i wsparcia regionu, zaniepokojonego działaniami Rosji. Te same dwa myśliwce przyleciały w poniedziałek z krótką wizytą do Rumunii. W zeszłym roku F-22 przylatywały do Polski i do Estonii.

Grybauskaite podkreśliła, że przylot amerykańskich myśliwców pokazuje, że “Stany Zjednoczone dotrzymują swych zobowiązań i są gotowe chronić nasz region wszelkimi najnowocześniejszymi środkami”. Dodała, że jest to też sygnał, iż NATO „jest gotowe i zdolne odeprzeć wszelkiego rodzaju zagrożenia”.

Powołując się na przykład Ukrainy, Grybauskaite podkreśliła, że agresywne działania rosyjskich sił zbrojnych, koncentracja zbrojeń przy litewskiej granicy i polityczna wola użycia siły „stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Litwy”. Zastrzegła zarazem, że sygnał, jakim jest przylot F-22 na Litwę, nie jest skierowany do żadnego konkretnego kraju. “Nie chciałabym wyodrębniać żadnego z sąsiadów. Chciałabym powiedzieć, że nikt nie ma prawa wtykać tutaj nosa” – oświadczyła.

Zdaniem Grybauskaite nie ma potrzeby stałego stacjonowania takich myśliwców na Litwie, ale byłoby dobrze, gdyby stacjonowały na stałe w Europie.

Wizyty F-22 są elementem operacji Atlantic Resolve, w ramach której z baz w USA i Europie wojska przybywają na ćwiczenia na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski.

Jak podaje Reuters, czasową bazą myśliwców Raptor jest Lakenheath w Wielkiej Brytanii. Dwanaście tych maszyn 95. dywizjonu myśliwskiego z bazy lotniczej Tyndall na Florydzie przyleciało tam 11 kwietnia i pozostaną przez sześć miesięcy – informowało europejskie dowództwo sił USA. Podkreślono, że Raptory będą odwiedzały inne bazy w Europie, „żeby zmaksymalizować możliwości szkoleniowe, potwierdzić trwałe zobowiązania wobec sojuszników w NATO i odstraszać przed wszelkimi działaniami destabilizującymi bezpieczeństwo regionalne”.

Dowódca 95. dywizjonu podpułkownik Daniel Lehoski powiedział, że F-22, które przyleciały do litewskiej bazy, nie są uzbrojone. Poinformował, że maszyny te jeszcze w środę odlecą z Litwy.

Amerykańskie myśliwce taktyczne piątej generacji F-22 Raptor są praktycznie nie do wykrycia przez radary. W związku z tym Kongres podjął decyzję, aby maszyny nie były sprzedawane poza granice Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku prezydent USA Barack Obama zapowiadał, że podjęte zostaną działania na rzecz zwiększenia obronności wschodnich państw NATO.

W ostatnim czasie doszło nad Morzem Bałtyckim do incydentów z udziałem rosyjskich samolotów bojowych. Rosyjskie maszyny około 20 razy przeleciały nad amerykańskim niszczycielem USS Donald Cook na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Następnie poinformowano, że w pobliżu amerykańskiego samolotu rozpoznania niebezpieczne manewry wykonał rosyjski myśliwiec. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA