REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Dowódca wojsk USA w Afryce: IS tworzy obozy szkoleniowe w Libii

Dowódca wojsk USA w Afryce: IS tworzy obozy szkoleniowe w Libii

-

Dowódca wojsk USA w Afryce generał David Rodriguez ostrzegł, że na wschodzie Libii powstają obozy szkoleniowe dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), w których przebywa już kilkaset osób. Zapewnił jednocześnie, że amerykańskie służby bacznie je obserwują.

Przemawiając w środę w Waszyngtonie generał Rodriguez ocenił, że obozy są na wczesnym etapie rozwoju.

REKLAMA

“Na razie przebywają tam głównie ludzie zajmujący się wsparciem szkoleń i zadań logistycznych. (…) Obozy te nie są duże, ale się rozwijają i będziemy ten proces obserwować” – mówił dowódca amerykańskich sił zbrojnych w Afryce.

Zachód obawia się, że Libia stanie się państwem upadłym. Słaby rząd centralny nie dysponuje efektywnymi siłami zbrojnymi i nie jest w stanie kontrolować grup paramilitarnych, które w 2011 roku pomogły obalić wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego, ale teraz rywalizują o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.

Niektóre z tych grup, operujące głównie na wschodzie kraju, nawiązały współpracę z dżihadystami z IS. Po obaleniu Kadafiego w 2011 roku część bojowników udała się do Syrii, gdzie wzięli udział w walkach z siłami prezydenta Baszara el-Asada. BBC podkreśla, że niektórzy mogli już wrócić do Libii.

Amerykanie w ostatnich miesiącach stanęli na czele międzynarodowej koalicji, która bombarduje pozycje IS w Iraku i Syrii. (PAP)

Na zdjęciu: David Rodriguez (z prawej) fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks