REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Doroczne spotkanie konserwatystów

Doroczne spotkanie konserwatystów

-

Uczestnicy konwencji zrzeszającej konserwatywne organizacje (Conservative Political Action Conference)  fot. Jim Lop Scalzo/EPA
Uczestnicy konwencji zrzeszającej konserwatywne organizacje (Conservative Political Action Conference) fot. Jim Lop Scalzo/EPA

Przedstawiciele ponad stu konserwatywnych organizacji z całych Stanów Zjednoczonych obradują na rozpoczętym w środę czterodniowej dorocznej konferencji CPAC (Conservative Political Action Conference). W tym roku głównym mówcą będzie prezydent Donald Trump.

REKLAMA

2147483647 clicks

CPAC to największe i najważniejsze zgromadzenie amerykańskich konserwatystów. Trump będzie pierwszym urzędującym prezydentem od czasów Ronalda Reagana, który wystąpi na tym forum. Jego przemówienie jest zaplanowane na piątek rano czasu miejscowego. W czwartek ma wystąpić m.in. wiceprezydent Mike Pence, a także szef personelu Białego Domu Reince Priebus oraz doradcy prezydenta – Steve Bannon i Kellyanne Conway.

W ubiegłym roku Trump, wtedy jeden z kandydatów do otrzymania mandatu Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, odwołał swoje wystąpienie na konferencji CPAC, gdy wielu konserwatystów zapowiedziało, że demonstracyjnie wyjdą z sali, jeśli będzie przemawiał.

Przedstawiciele sztabu wyborczego Trumpa utrzymywali, że odwołał swoje wystąpienie z innych powodów niż obawa przed protestami konserwatystów.

Obserwatorzy przypominają, że Trump, który w przeszłości był członkiem Partii Demokratycznej, zaczął zabiegać o względy Republikanów od czasów swojego wystąpienia na CPAC w 2011 roku.

Spotkania CPAC są organizowane przez American Conservative Union (Amerykański Związek Konserwatywny) od 1973 roku.

W tym roku konferencja konserwatystów odbywa się w ośrodku konferencyjno-rozrywkowym National Harbor na obrzeżach amerykańskiej stolicy, w stanie Maryland. W spotkaniu, jak poinformowali organizatorzy, uczestniczy ok. 12 tys. konserwatystów, w tym ok. 4 tys. studentów.

Z myślą o tym najmłodszym pokoleniu konserwatystów organizatorzy zaplanowali szereg sesji i warsztatów poświęconych m.in. walce z lewicową propagandą i ograniczaniem swobody wypowiedzi na amerykańskich uczelniach. Jak wynika z dorocznego raportu libertariańskiej Fundacji Na Rzecz Praw Jednostki w Edukacji (Foundation for Individual Rigths in Education, akronim FIRE znaczy po polsku ogień) 217 amerykańskich wyższych uczelni, w tym najbardziej prestiżowych, jak np. Uniwersytet Harvarda, stosuje regulaminy wypowiedzi sprzeczne z zapewniającą wolność słowa pierwszą poprawką do konstytucji.

Tegoroczną konferencję poprzedził skandal, którego bohaterem był Milo Yiannopoulos – znany brytyjski konserwatywny bloger, starszy redaktor portalu Breitbrat.

Yiannopoulos, który w przeszłości naraził się na krytykę wypowiedziami na temat feministek, muzułmanów i mniejszości seksualnych, a Donalda Trumpa nazywa „swoim tatą”, miał przemawiać podczas spotkania CPAC.

Organizatorzy wycofali jednak zaproszenie, kiedy w internecie pojawiły się fragmenty jego wywiadu, w którym bloger pochwalał związki dojrzałych mężczyzn i kobiet z nieletnimi chłopcami.

Wypowiedzi te, zdaniem organizatorów spotkania konserwatystów, mogły sprawiać wrażenie, że Yiannopoulos propaguje pedofilię. Brytyjski bloger stracił też pracę w portalu Breitbart i umowę na wydanie książki z wydawnictwem Simon and Schuster.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

2 KOMENTARZE

    • Alez oczywiscie.
      Orangutan powie im, co chca uslyszec, dostanie oklaski i potem ich poprostu osra.
      Po to sa republikanie

REKLAMA

2131523712 views

REKLAMA

REKLAMA

2131523727 views

REKLAMA

REKLAMA

2133320047 views

REKLAMA

2131523737 views

REKLAMA

2131523740 views

REKLAMA

2131523744 views