REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDoradca Putina: USA muszą przestać finansować "rebeliantów" na Ukrainie

Doradca Putina: USA muszą przestać finansować “rebeliantów” na Ukrainie

-

Doradca prezydenta Rosji Siegiej Głazjew wezwał w czwartek Stany Zjednoczone, by zaprzestały szantażowania Ukrainy i finansowania “rebeliantów”. Wypowiedź taka padła w wywiadzie dla czwartkowego dziennika “Kommiersant-Ukraina”.

Ukraińscy "rebelianci" fot.Sergey Dolzhenko/PAP/EPA
Ukraińscy “rebelianci” fot.Sergey Dolzhenko/PAP/EPA

REKLAMA

“Zachód musi zaprzestać szantażu i zastraszania” – oświadczył Głazjew, który jest doradcą Władimira Putina ds. gospodarczych. Jako przykład takich praktyk Głazjew przywołał grudniowe spotkanie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victorii Nuland z oligarchami zbliżonymi do ukraińskich władz.

“O ile wiemy, zagroziła ona oligarchom umieszczeniem ich na amerykańskiej czarnej liście, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz nie odda władzy opozycji. To nie ma nic wspólnego z prawem międzynarodowym” – oświadczył. “To nie jest po prostu mieszanie się w wewnętrzne sprawy. To próba kontrolowania Ukrainy” – mówił Głazjew.

Nuland rozpoczęła w czwartek dwudniową wizytę na Ukrainie; w planach są spotkania z przedstawicielami władz i opozycji

Dziennikarze “Kommiersant-Ukraina” nawiązali następnie do negatywnej odpowiedzi UE na propozycję trójstronnych rozmów w formacie Ukraina-Rosja-UE, wymieniając w tym kontekście szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. Głazjew oświadczył, że “Polacy usiłują zmonopolizować stosunki Zachodu i Ukrainy i dyktować warunki, ale nie odgrywają oni decydującej roli w Europie”.

Odnosząc się do roli Stanów Zjednoczonych, Głazjew powiedział, że według posiadanych przez niego informacji Amerykanie przeznaczają “20 mln dolarów tygodniowo na finansowanie opozycji i rebeliantów, w tym jej uzbrajanie”. “Są informacje, że na terytorium amerykańskiej ambasady (w Kijowie) odbywa się szkolenie bojowników i że są oni uzbrajani” – dodał Głazjew.

Oświadczył też, że Rosja, tak samo jak USA, są gwarantami suwerenności Ukrainy po jej przystąpieniu w 1994 roku do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. “To, co czynią dziś Amerykanie, jest wyraźnym naruszeniem tego porozumienia” – powiedział Głazjew. (PAP)

REKLAMA

2123296755 views

REKLAMA

REKLAMA

2123296772 views

REKLAMA

REKLAMA

2125093092 views

REKLAMA

2123296782 views

REKLAMA

2123296788 views

REKLAMA

2123296792 views