REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Dokumenty z symulacją ataku biologicznego znalezione w samolocie

Dokumenty z symulacją ataku biologicznego znalezione w samolocie

-

fot.Unsplash/pixabay.com

Pracownik telewizji CNN znalazł na pokładzie rejsowego samolotu dokumenty resortu bezpieczeństwa krajowego, opisujące wyniki przeprowadzonych ćwiczeń polegających na symulacji ataku biologicznego podczas finału ligi futbolu amerykańskiego – Super Bowl.

REKLAMA

Dokumenty, które są tzw. raportem po wykonaniu ćwiczeń, szczegółowo opisywały postępowanie podczas ćwiczeń na wypadek przeprowadzenia ataku bronią biologiczną podczas niedzielnego finału Super Bowl.

Znaleziony raport został opracowany w grudniu 2017 roku i był oznakowany jako “tylko do celów służbowych” (ang. For Official Use Only – FOUO). Dokumenty nawiązywały do dwóch przeprowadzonych wcześniej ćwiczeń, które miały na celu sprawdzenie działania skoordynowanej akcji ratowniczej służby zdrowia, służb mundurowych oraz urzędników ds. zarządzania kryzysowego w wypadku ataku bronią biologiczną podczas finału Super Bowl w Minneapolis.

Według CNN pracownik sieci znalazł kopie rządowego raportu w tylnej kieszeni fotela w samolocie. W tym samym miejscu znaleziono również kartę pokładową i plan podróży należący do pracującego dla rządu naukowca, który jest managerem programu BioWatch, w ramach którego organizowane są ćwiczenia.

BioWatch to program resortu bezpieczeństwa krajowego zajmujący się wczesnym wykrywaniem ataków oraz mający wspomóc lokalne społeczności w przygotowywaniu skoordynowanego planu działania na wypadek przeprowadzenia ataku terrorystycznego z użyciem broni biologicznej.

Rzecznik prasowy ministerstwa Tyler Q. Houlton powiedział CNN, że “ćwiczenia zakończyły się spektakularnym sukcesem”. Ich pierwsza runda odbyła się w lipcu, a następna w listopadzie 2017 roku.

Dokumenty wskazują, że “część lokalnych organów ścigania oraz agencji zarządzania kryzysowego posiada jedynie pobieżną wiedzę na temat programu BioWatch i jego misji”. Raport odnotowuje, że pojawiły się “różnice zdań” co do liczby osób narażonych na skażenie, które prowadziły do “rozbieżnych opinii dotyczących kierunku podejmowanych działań”.

Z dokumentów wynika, że lokalne jednostki służby zdrowia były zdezorientowane sygnałami alarmowymi podczas przeprowadzanych ćwiczeń i nie wiedziały z kim mogą bezpiecznie wymieniać się informacjami dotyczącymi ataku. Według CNN dowodzi to, że “służba zdrowia miała problemy z oceną ryzyka zagrażającego miastu”.

Przedstawiciel ministerstwa bezpieczeństwa krajowego potwierdził stacji, że znaleziona “robocza wersja raportu” dotyczy 52. finału Super Bowl, który odbył się w niedzielę. Sieć CNN nie ujawniła, kto pozostawił dokumenty w samolocie.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks