REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDochodzenie ws. ingerencji w śledztwo FBI dotyczące Hillary Clinton

Dochodzenie ws. ingerencji w śledztwo FBI dotyczące Hillary Clinton

-

Hillary Cinton fot. Michael Reynolds/EPA

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Senatu USA ogłosił w piątek rozpoczęcie dochodzenia w sprawie ingerencji byłej prokurator generalnej Loretty Lynch w śledztwo FBI dotyczące byłej kandydatki na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

Komisja w swoim liście do Lynch poprosiła ją o dokładne przedstawienie i opisanie jej zaangażowania w śledztwo FBI oraz o odpowiedź, czy kiedykolwiek zapewniała zaufanych pani Clinton, że prowadzone dochodzenie „nie będzie się zbytnio zagłębiać w sprawę”.

REKLAMA

Były dyrektor FBI James Comey oświadczył publicznie podczas przesłuchania przed komisją, że Lynch starała się wpłynąć na to, jak relacjonował on dochodzenie w sprawie wykorzystywania przez Clinton prywatnych skrzynek poczty elektronicznej do celów służbowych w trakcie sprawowania funkcji sekretarza stanu. „Chciała, bym nie nazywał tego 'dochodzeniem’, lecz 'sprawą’, co zdziwiło mnie i zaniepokoiło” – powiedział.

Dodał, że inne zachowania Lynch – „o których nie mogę jeszcze mówić” – wzbudziły w nim wątpliwości co do jej bezstronności i dlatego zdecydował się „wziąć na siebie” sprawę przedstawienia wyników śledztwa w sprawie Clinton.

Wysłany do Lynch list podpisało troje senatorów – demokratka Dianne Feinstein, republikanin Lindsey Graham i demokrata Sheldon Whitehouse.

Listy wysłano także do członkini sztabu wyborczego Clinton Amandy Renteria oraz do Leonarda Benardo i Gail Scovell z Fundacji Społeczeństwa Otwartego. Benardo miał uczestniczyć w przekazywaniu korespondencji e-mailowej od Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) sugerującej, że Lynch zapewniła Renterię, iż śledztwo w sprawie Clinton „nie pójdzie zbyt daleko”.

W kwietniu „New York Times” poinformował, że FBI przejęło zdobyte prawdopodobnie przez rosyjskich hakerów dokumenty, z których jeden głosił, iż “pracownik Partii Demokratycznej wyraził pewność, że pani Lynch nie pozwoli, by śledztwo w sprawie Clintonów zaszło za daleko”.

„Washington Post” podał podobne informacje w maju, przy czym zawierały one więcej szczegółów – w tym to, że ówczesna przewodnicząca DNC Debbie Wasserman Schultz napisała do Benardo maila z sugestią, że Lynch prywatnie zapewniła Renterię, iż „śledztwo nie zajdzie za daleko”.

Comey przyznał w związku z dochodzeniem w sprawie Clinton, że zarówno ona, jak i jej współpracownicy obchodzili się beztrosko i nieodpowiedzialnie z informacjami tajnymi, ale nie widział on podstaw do postawienia zarzutów karnych.  (PAP)

REKLAMA

2094189210 views

REKLAMA

REKLAMA

2094189494 views

REKLAMA

2095985943 views

REKLAMA

2094189744 views

REKLAMA

2094189882 views

REKLAMA

2094190023 views