REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Do 11 wzrosła liczba rannych w ataku nożownika w kampusie w Ohio

Do 11 wzrosła liczba rannych w ataku nożownika w kampusie w Ohio

-

ft.123RF Stock Photos
ft.123RF Stock Photos

Do jedenastu wzrosła liczba rannych w poniedziałkowym ataku w kampusie uniwersyteckim w mieście Columbus w stanie Ohio. Pochodzący z Somalii student tegoż uniwersytetu, Abdul Razak Ali Artan staranował swe ofiary samochodem lub zranił je nożem rzeźnickim.

REKLAMA

2147483647 clicks

Stan jednej z ofiar jest ciężki.

Sprawca został zastrzelony przez funkcjonariusza policji na miejscu zdarzenia. Policja bada ewentualny motyw terrorystyczny jego czynu, ale – jak podkreśla agencja Reutera – służby są bardzo ostrożne, gdy chodzi o ocenę jego ewentualnych powiązań organizacyjnych z grupami czy komórkami terroru.

Władze uniwersyteckie potwierdziły, że autorem ataku był pochodzący z Somalii student Abdul Razak Ali Artan. Poinformowała o tym dyrektor ds. bezpieczeństwa uczelni Monica Moll.

Craig Stone, szef powołanej przed dwoma laty policji uniwersyteckiej powiedział na konferencji prasowej, że Somalijczyk przebywał w USA legalnie. Jako uchodźca i zarazem student zapisany na uniwersytecie stanowym Ohio uzyskał zezwolenie na pobyt tymczasowy. Agencje wskazują, że w stolicy stanu Ohio, mieście Columbus znajduje się duże skupisko somalijskiej diaspory.

W ocenie demokratycznego kongresmana z Ohio Adama Schiffa, który jest członkiem stałej komisji ds. wywiadu w Izby Reprezentantów, 18-letni Somalijczyk mógł się stać radykalnym zwolennikiem dżihadu samoistnie, bez powiązań organizacyjnych. Wydarzenie “nosi wszelkie znamiona ataku terrorystycznego” – podkreślił jednocześnie Schiff w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

Do ataku doszło w poniedziałek przed godz. 10 czasu lokalnego. Sprawca z dużą prędkością nadjechał samochodem na krawężnik jednej z ulic kampusu w pobliżu budynku Watts Hall, uderzając w pieszych. Następnie wysiadł z pojazdu i zaczął nożem rzeźnickim ranić przypadkowych ludzi. Został zabity przed funkcjonariusza, który przybiegł na miejsce po otrzymaniu wezwania o pomoc przez telefon.

Media przypominają, że w połowie września doszło w Minnesocie na północy USA do podobnego ataku: zradykalizowany Amerykanin o somalijskich korzeniach ranił nożem dziesięć osób w centrum handlowym, zanim został zastrzelony przez policję. Do zamachu przyznała się wówczas terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie.

W śledztwie w sprawie ataku w Columbus bierze udział Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Uniwersytet stanowy Ohio należy do największych uczelni w USA; w kampusie głównym w Columbus studiuje blisko 60 tys. studentów. Po porannych wydarzeniach odwołano wszystkie zajęcia na uczelni. (PAP)

REKLAMA

2131725615 views

REKLAMA

REKLAMA

2131725630 views

REKLAMA

REKLAMA

2133521950 views

REKLAMA

2131725640 views

REKLAMA

2131725643 views

REKLAMA

2131725647 views