REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDepartament Stanu: służby specjalne USA nie podsłuchiwały Hollande'a

Departament Stanu: służby specjalne USA nie podsłuchiwały Hollande’a

-

Sekretarz stanu John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA
Sekretarz stanu John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił w środę, że służby specjalne USA nie podsłuchiwały rozmów prezydenta Francji Francois Hollande’a, ani innych przedstawicieli władz tego kraju, Podkreślił jednocześnie, że Waszyngton nie szpieguje “przyjaciół”.

REKLAMA

To kolejna reakcja amerykańskich władz na ujawnienie przez portal WikiLeaks, że NSA podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji. Dzień wcześniej do sprawy odniósł się Biały Dom.

“Nie namierzamy prezydenta Hollande’a, nie będziemy brać na cel przyjaciół takich jak prezydent Hollande, a także nie prowadzimy zagranicznych operacji wywiadowczych jeżeli nie mamy ku temu ważnych powodów związanych z bezpieczeństwem narodowym” – powiedział Kerry na konferencji prasowej.

We wtorek wieczorem demaskatorski portal WikiLeaks, powołując się na tajne raporty wywiadowcze i dokumenty techniczne, poinformował, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała w latach 2006-2012 francuskich prezydentów: Jacques’a Chiraca, Nicolasa Sarkozy’ego i Francois Hollande’a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Po publikacji dokumentów przez dziennik “Liberation” i portal Mediaport Hollande podjął decyzję o zwołaniu na środę rano Rady Obrony w celu “oceny natury” tych doniesień. Jak pisze AFP, opublikowane materiały nie zawierają żadnych zaskakujących informacji. Najnowszy dokument, z datą 22 maja 2012 roku, czyli kilka dni po objęciu urzędu przez Hollande’a, mówi o tajnych spotkaniach mających na celu omówienie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119379587 views

REKLAMA

2119379676 views

REKLAMA

REKLAMA

2121176026 views

REKLAMA

2119379738 views

REKLAMA

2119379793 views

REKLAMA

2119379832 views