REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDepartament Stanu: Rozmowa Blinkena i Raua dotyczyła m.in. Nord Stream 2

Departament Stanu: Rozmowa Blinkena i Raua dotyczyła m.in. Nord Stream 2

-

W czwartkowej rozmowie szefów dyplomacji USA i Polski sekretarz stanu Antony Blinken poruszył temat współpracy z Polską ws. zagrożeń związanych z gazociągiem Nord Stream 2 – podano w piątkowym komunikacie Departamentu Stanu.

„Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa wobec NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy z Polską w celu zaradzenia zagrożeniu dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego związanym z gazociągiem Nord Stream 2” – podał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji Ned Price.

REKLAMA

Blinken miał również podkreślić „wagę obrony naszych demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich”, szczególnie w kontekście objęcia przez Polskę prezydencji OBWE w 2022 r.

Amerykański komunikat na temat rozmowy szefów dyplomacji różni się od komunikatu polskiego MSZ. Warszawa podała, że Blinken poinformował polskiego odpowiednika o treści rozmów podczas szczytu Biden-Putin w Genewie. Wśród tematów rozmów nie wymieniono natomiast bezpośrednio gazociągu Nord Stream 2. Nie wspomniał o tym również minister Rau w wypowiedzi dla PAP podczas wizyty w Antalyi.

„W czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie” – dodał MSZ.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2096947793 views

REKLAMA

REKLAMA

2096948028 views

REKLAMA

REKLAMA

2098744422 views

REKLAMA

2096948175 views

REKLAMA

2096948277 views

REKLAMA

2096948388 views