REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDepartament Stanu: nakazaliśmy zamknięcie konsulatu Chin w Houston

Departament Stanu: nakazaliśmy zamknięcie konsulatu Chin w Houston

-

Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie chińskiego konsulatu generalnego w Houston w Teksasie – poinformowała w środę rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus, potwierdzając wcześniejsze doniesienia w tej sprawie chińskiego MSZ.

„Nakazaliśmy zamknięcie Konsulatu Generalnego ChRL w Houston w celu ochrony amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji” – wyjaśniła Ortagus w przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

REKLAMA

Wcześniej tego dnia Chiny oświadczyły, że zamknięcie jest „bezprecedensową eskalacją” działań przeciwko Państwu Środka i zagroziły odwetem, jeśli Stany Zjednoczone nie cofną swej decyzji.

Chińskie MSZ podało, że amerykańskie władze zażądały we wtorek zamknięcia konsulatu ChRL w Houston bez uprzedzenia, co jest – jak podkreślił resort – złamaniem prawa międzynarodowego.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z wtorkowego wieczora, przedstawiające ogień płonący rzekomo na dziedzińcu konsulatu w Houston. Według lokalnych mediów na miejsce wezwano straż pożarną i policję. Komentatorzy oceniali, że pracownicy placówki mogli tam palić dokumenty.

W kontekście doniesień o paleniu dokumentów rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin oświadczył, że placówka działa normalnie. Policja w Houston napisała na Twitterze, że na dziedzińcu konsulatu i wokół niego zaobserwowano dym, ale funkcjonariusze nie zostali wpuszczeni do budynku.

Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie uznawane za najgorsze od dziesięcioleci. Oba kraje spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych, a także w sprawie pandemii Covid-19, autonomii Hongkongu czy przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. (PAP)

REKLAMA

2109561152 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561384 views

REKLAMA

REKLAMA

2111357775 views

REKLAMA

2109561525 views

REKLAMA

2109561624 views

REKLAMA

2109561732 views