REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Departament Stanu: na razie nie planuje się rozmów USA-talibowie

Departament Stanu: na razie nie planuje się rozmów USA-talibowie

-

Amerykański Departament Stanu zdementował w środę informacje o planowanych na najbliższe dni rozmowach między przedstawicielami USA a afgańskimi talibami w stolicy Kataru, Dausze, gdzie talibowie otworzyli biuro.

Afgańskie siły bezpieczeństwa po operacji przeciwko podejrzanych bojowników Talibanu w dzielnicy Surkh Rod prowincji Nangarhar, Afganistan fot. Abdul Mueed/PAP/EPA
Afgańskie siły bezpieczeństwa po operacji przeciwko podejrzanych bojowników Talibanu w dzielnicy Surkh Rod prowincji Nangarhar, Afganistan fot. Abdul Mueed/PAP/EPA

REKLAMA

2147483647 clicks

Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Jennifer Psaki oświadczyła, że “informacje na temat planowanego spotkania są nieprecyzyjne”, i dodała, że “nigdy nie potwierdzono oficjalnie” spotkania przedstawicieli USA i talibów w Dausze.

“W dalszym ciągu koordynujemy kolejne kroki z afgańskim rządem i Wysoką Radą Pokoju”, gremium powołanym przez prezydenta Hamida Karzaja do reprezentowania władz Afganistanu na rozmowach z talibami – powiedziała Psaki, którą cytuje agencja AFP.

We wtorek agencja Reutera informowała, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz USA, że już w czwartek w stolicy Kataru mają odbyć się rozmowy między przedstawicielami USA a talibami. Miałyby one utorować drogę do oficjalnych negocjacji pokojowych pomiędzy rządem Afganistanu i talibami. Jednak Psaki sprecyzowała, że specjalny amerykański wysłannik do Afganistanu i Pakistanu James Dobbins, który we wtorek miał się udać do obu tych krajów przez Ankarę i Dauhę, “obecnie nadal znajduje się w Waszyngtonie”.

W środę władze afgańskie wyraziły sprzeciw wobec planów bezpośrednich rokowań między Amerykanami a talibami i zapowiedziały, że strona afgańska nie będzie w nich uczestniczyć, dopóki nie będzie to proces pokojowy, któremu w pełni przewodzą Afgańczycy.

Wcześniej rzecznik Karzaja mówił, że prezydent postanowił zawiesić rozmowy na temat paktu bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Rozpoczęte w tym roku negocjacje miały na celu określenie zasad amerykańskiej obecności wojskowej w Afganistanie w nadchodzących latach.

We wtorek NATO, zgodnie z decyzją szczytu w Chicago, ogłosiło formalne przekazanie siłom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo w całym kraju.

(PAP)

REKLAMA

2131882599 views

REKLAMA

REKLAMA

2131882614 views

REKLAMA

REKLAMA

2133678934 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131882624 views

REKLAMA

2131882627 views

REKLAMA

2131882631 views