REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDepartament Stanu: Łukaszenka nie jest "legalnie wybranym przywódcą Białorusi"

Departament Stanu: Łukaszenka nie jest „legalnie wybranym przywódcą Białorusi”

-

Stany Zjednoczone „nie mogą uznawać Alaksandra Łukaszenki za legalnie wybranego przywódcę Białorusi” – przekazał w środę w oświadczeniu dla PAP rzecznik Departamentu Stanu.

Rzecznik resortu podkreślił, że ogłoszone oficjalnie rezultaty wyborów prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia były sfałszowane. „Stany Zjednoczone nie mogą uznawać Alaksandra Łukaszenki za legalnie wybranego przywódcę Białorusi” – głosi stanowisko Departamentu Stanu.

REKLAMA

Warunkiem postępu jest „narodowy dialog prowadzący do zapewnienia Białorusinom prawa do wyboru przywódcy w wolnych i sprawiedliwych wyborach przy udziale niezależnych obserwatorów” – ocenił rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych.

Powtórzył także wyrażane już wcześniej przez stronę amerykańską apele do władz w Mińsku o „uwolnienie bezprawnie zatrzymanych i zakończenie represjonowania pokojowo demonstrujących”.

W środę odbyła się niezapowiedziana, potajemna inauguracja Łukaszenki. O złożeniu przez niego przysięgi media państwowe poinformowały po fakcie. Legitymacji Łukaszenki do sprawowania najwyższego urzędu nie uznaje część państw, w tym Polska.

W reakcji na przeprowadzoną w sekrecie inaugurację na Białorusi rozgorzały protesty. Na stale aktualizowanej liście zatrzymanych w czasie środowych demonstracji centrum Wiasna umieściło już 165 nazwisk.

W trakcie masowych protestów opozycji na Białorusi relacje między Waszyngtonem i Mińskiem pogorszyły się. Jeszcze pod koniec lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził białoruską stolicę, gdzie rozmawiał z Łukaszenką. Szef amerykańskiej dyplomacji uznał wtedy to spotkanie za „istotny pierwszy krok w kierunku polepszenia relacji”.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2109276422 views

REKLAMA

2109276654 views

REKLAMA

REKLAMA

2111073045 views

REKLAMA

2109276795 views

REKLAMA

2109276894 views

REKLAMA

2109277002 views