REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDepartament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie śmierci Altona Sterlinga

Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie śmierci Altona Sterlinga

-

fot. Mike Nelson/EPA
fot. Mike Nelson/EPA

Departament Sprawiedliwości USA rozpoczął dochodzenie w sprawie zastrzelenia przez dwóch białych policjantów w Baton Rouge, w stanie Luizjana, 37-letniego Afroamerykanina Altona Sterlinga – poinformował w czwartek gubernator tego stanu Jon Bel Edwards.

REKLAMA

Wcześniej przywódcy czarnoskórej społeczności w Baton Rouge wezwali władze do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie tragicznego incydentu, który wywołał powszechne oburzenie.

“Chcę was poinformować, że federalny Departament Sprawiedliwości prowadzi śledztwo kryminalne. Wyjdziemy z tej tragedii silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek” – powiedział gubernator w katedrze Living Faith w Baton Rouge.

Sterling został powalony, przyciśnięty do ziemi i śmiertelnie postrzelony w klatkę piersiową w ub. wtorek, na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge. Policjanci mieli zatrzymać go po otrzymaniu informacji telefonicznej o czarnoskórym mężczyźnie, który miał grozić bronią. Według policji Sterling miał za sobą przeszłość kryminalną. Funkcjonariusze zostali aresztowani.

Informację powitali z zadowoleniem burmistrz Baton Rouge i szef policji w tym mieście. Jednak przywódcy czarnoskórej społeczności wyrazili obawy, że federalne śledztwo będzie zbyt ograniczone i wezwali władze stanowe do oddzielnego dochodzenia.

Następnego dnia, w środę na przedmieściu Minneapolis – St. Paul, stolicy stanu Minnesota, policjant podczas zatrzymania postrzelił 32-letniego Afroamerykanina Philando Castilego. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł.

Prezydent Barack Obama oświadczył w nocy z czwartku na piątek w Warszawie, gdzie przybył na szczyt NATO, że w amerykańskim systemie sprawiedliwości “są problemy, które muszą zostać wyeliminowane”. Zaznaczył, że dane wykazują iż Afroamerykanie, są bardziej narażeni na tego typu sytuacje. Podkreślił, że nie można o tym zapominać ani tolerować tego stanu rzeczy. Złożył też kondolencje bliskim ofiar. (PAP)

REKLAMA

2118895493 views

REKLAMA

2118895592 views

REKLAMA

REKLAMA

2120691948 views

REKLAMA

2118895667 views

REKLAMA

2118895729 views

REKLAMA

2118895785 views