REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Cuomo po rozmowie z Trumpem: Pora by działać dla dobra kraju i...

Cuomo po rozmowie z Trumpem: Pora by działać dla dobra kraju i Nowego Jorku

-

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo rozmawiał w środę z prezydentem Donaldem Trumpem o reaktywowaniu gospodarki. Nie krył występujących między nimi różnic, ale podkreślił, że w obliczu pandemii politykę trzeba odłożyć na bok i działać dla dobra kraju i stanu.

“Powiedziałem prezydentowi, kiedy zaczęliśmy (rozmowę): są między nami różnice polityczne i będzie czas na dyskusje o nich. Ale nie teraz. Chodzi o załatwienie spraw dla kraju i załatwienie spraw dla Nowego Jorku” – wyjaśnił Cuomo, dodając, że była to “dobra rozmowa”.Sprecyzował, że dyskusja koncentrowała się na tym jak przyspieszyć proces reaktywowania gospodarki, szczególnie w stanie Nowy Jork najbardziej dotkniętym atakiem Covid-19. Wśród projektów omawianych z Donaldem Trumpem wymienił budowę nowych tuneli kolejowych pod rzeką Hudson, tzw. Gateway, przedłużenie linii metra na 2 Alei na Manhattanie oraz kolejkę AirTrain na lotnisko La Guardia.

“Budujmy je teraz. Wspierajmy wznawianie działalności, rozwijajmy gospodarkę” – apelował gubernator.

REKLAMA

Jak zaznaczył, duże nowojorskie projekty industrialne wymagają dofinansowania ze strony rządu federalnego, jak też w niektórych przypadkach zgody na ich realizację. Zwrócił się do prezydenta o przyspieszenie biurokratycznej machiny, aby prace mogły ruszyć z miejsca.

Cuomo przyznał, że jest gotowy do natychmiastowego podjęcia pracy nad projektem tunelu Hudson River.

“Mam łopatę w bagażniku mojego samochodu” – zapewniał.

Podczas konferencji prasowej na temat Covid 19 w waszyngtońskim National Press Club gubernator przypomniał, że w trakcie kampanii wyborczej Donald Trump obiecywał rozbudowę na wielką skalę krajowej infrastruktury. Jak zarazem przyznał, podobne przyrzeczenia składali bez pokrycia jego poprzednicy, w tym Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton. Szczególnie krytykował niektórych senatorów z Kongresu USA za opóźnienia w przekazaniu pomocy finansowej dla stanów w obliczu pandemii SARS-Cov-2.

Akcentował, że bez wsparcia z Waszyngtonu dla władz stanowych i lokalnych nie może dojść do skutecznego reaktywowania gospodarki narodowej. Wskazał na to, że stany najbardziej dotknięte przez COVID-19 reprezentują ponad jedną czwartą krajowego PKB.

Cuomo poinformował o 74 zmarłych z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu ostatniej doby w porównaniu z 73 w poprzednich 24 godzinach. Spada wciąż liczba hospitalizacji oraz potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks