REKLAMA

2131894139 views

REKLAMA

2131894138 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCo najmniej pięć ofiar śmiertelnych pożarów w Kalifornii

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych pożarów w Kalifornii

-

Co najmniej pięć osób zginęło już w pożarach lasów z Kalifornii. Tylko w okolicach San Francisco żywioł ogarnął obszar ponad 2 tysięcy kilometrów kwadratowych i zniszczył ponad 500 obiektów, w tym wiele domów.

W całej Kalifornii z pożarami walczy ponad 12 tysięcy strażaków. Z powietrza wspomagają ich helikoptery.

REKLAMA

Agencja AP podkreśla, że obecne pożary należą do największych w historii stanu. Nakazem ewakuacji objęto łącznie 140 tys. osób.

Rozprzestrzenianie ognia pogarszają upały. Temperatura sięga blisko 40 stopni Celsjusza. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zwrócił się do władz dziesięciu stanów o pomoc w walce z żywiołem.

Podziękował także za wsparcie administracji prezydenta Donalda Trumpa.

W całym stanie rozgorzało 560 pożarów, wiele małych, ale też około 20 dużych, głównie w północnej Kalifornii. Wiele z nich zostało wywołanych na początku tygodnia przez tysiące uderzeń piorunów.

Znaczna część pożarów nie była gaszona z powodu niewystarczającej liczby strażaków. Niektórzy mieli 72-godzinne zmiany zamiast zwykłych 24-godzinnych.

Władze przestrzegały jednak mieszkańców przed samodzielnym gaszeniem ognia. Motywowały to tworzeniem dodatkowych problemów dla zawodowych strażaków. Wśród ofiar śmiertelnych jest pilot śmigłowca, który rozbił się podczas akcji w hrabstwie Fresno.

Gubernator Gavin Newsom, występując wirtualnie podczas konwencji Demokratów, łączył pożary lasów ze zmianami klimatycznymi.

“Jeśli zaprzeczasz zmianom klimatycznym, przyjedź do Kalifornii” – przytacza jego wypowiedź NBC.

W ogarniętym w najwyższym stopniu żywiołem regionie północnej Kalifornii pogorszyła się jakości powietrza, ze względu na gęsty dym i spadający z góry popiół. Służba zdrowia apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach oraz zamykania okien i drzwi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Zmiany klimatyczne są zmianami na które człowiek nie ma wpływu. Człowiek ma wpływ na czystość środowiska i na gospodarkę leśną. W stanie CA lasy traktuje się jako “natural centers” i nie usuwa się połamanych, zgnitych drzew i później wielkie zdziwienie, że są pożary. W Jefferson Park pomięcy Forest Glen Rd, Central Ave, Devon Ave, Oakton St też istnieje natural center z połamanymi, zgnitymi i nieusuwanymi od lat drzewami. W przypadku uderzenia piorunów też wystąpią pożary (nie na taką skalę jak w CA) i kilka domów może ucierpieć. Taka “ochrona środowiska” przynosi więcej szkody niż pożytku. Ciekawe czy gubernator CA wie o ile wzrosła emisja CO2 na skutek pożarów.

REKLAMA

2129336081 views

REKLAMA

REKLAMA

2129336096 views

REKLAMA

REKLAMA

2131132416 views

REKLAMA

2129336106 views

REKLAMA

2129336109 views

REKLAMA

2129336113 views