REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka CNN: Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną Trumpa z Zełenskim

CNN: Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną Trumpa z Zełenskim

-

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego z 25 lipca – poinformowała telewizja CNN, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródło.

Jako pierwszy informację o tym, że Pompeo słyszał rozmowę dwóch prezydentów podał dziennik “Wall Street Journal”.

REKLAMA

Departament Stanu na razie nie odniósł się do prośby telewizji CNN o komentarz w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu w Waszyngtonie udostępniono raport sygnalisty, prawdopodobnie pracownika wywiadu, który napisał, że Trump, rozmawiając z Zełenskim, zabiegał o ingerencję obcego państwa w wybory w USA, a Biały Dom starał się ukryć zapis tej rozmowy.

Pompeo został zapytany o raport sygnalisty w zeszłym tygodniu, kiedy odbywała się sesja Zgromadzenia Ogólnego NZ, i powiedział, że nie przeczytał go jeszcze w całości. Spytany, czy on lub jego personel działał niewłaściwie, sekretarz stanu USA powiedział, że według jego najlepszej wiedzy “każde z działań podjętych przez urzędników Departamentu Stanu było całkowicie właściwe”.

Izba Reprezentantów USA wszczęła dochodzenie w sprawie nacisków, jakie miał rzekomo wywierać prezydent USA na przywódcę Ukrainy, by prokuratura tego kraju wznowiła śledztwo w sprawie Huntera Biden, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, który walczy o nominację Partii Demokratycznej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump ogłosił swój zamiar ponownego kandydowania, co oznacza, że Biden jest jego potencjalnym rywalem. Śledztwo może doprowadzić do impeachmentu Trumpa.

Amerykański prezydenta uważa, że sygnalista przedstawił jego “doskonałą rozmowę” z prezydentem Ukrainy w “sposób całkowicie niedokładny i kłamliwy”, opierając się na “informacjach z drugiej i trzeciej ręki”.

Zełenski oświadczył, że Kijów raczej nie opublikuje swojej wersji jego rozmowy z Trumpem oraz że nie będzie poddawał się naciskom innych państw w tej sprawie. Odpowiadając na pytanie, czy Ukraina rozpocznie śledztwo w sprawie Joe Bidena i jego syna, ukraiński prezydent oznajmił, że nikt w jego kraju nie będzie działał na polecenie z zewnątrz. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo
fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks