REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCNN: ekipa Mullera przesłuchała rosyjskich oligarchów

CNN: ekipa Mullera przesłuchała rosyjskich oligarchów

-

Ekipa prokuratora specjalnego Roberta Mullera, prowadzącego śledztwo ws. ingerencji Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie i kontaktów otoczenia Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla, przesłuchała rosyjskich oligarchów, którzy przybyli do USA – informuje CNN.

Według tej stacji, powołującej się na źródła zaznajomione ze sprawą, przynajmniej jednego z tych oligarchów przesłuchano i „przeszukano jego urządzenia elektroniczne”, gdy prywatny samolot Rosjanina wylądował w Nowym Jorku.

REKLAMA

Według tych źródeł, drugi oligarcha został przesłuchany podczas wizyty w USA, ale nie jest jasne, czy w jego przypadku dokonano przeszukania.

Ekipa Mullera zwróciła się też o rozmowę z trzecim rosyjskim oligarchą, który ostatnio nie przebywał w USA – odnotowuje CNN.

Wspólnym mianownikiem tych trzech sytuacji jest – według CNN – to, że śledczy pytają, czy bogaci Rosjanie nielegalnie przekazywali, bezpośrednio lub pośrednio – dotacje na kampanię prezydencką i inaugurację Trumpa.

CNN nazywa to „niezwykłym posunięciem” i wskazuje, że dotychczas nie było informacji o zainteresowaniu śledczych rosyjskimi oligarchami. Według CNN wskazuje to, że ekipa Mullera coraz bardziej koncentruje się na potencjalnym przepływie pieniędzy z Rosji. Prawo USA zabrania cudzoziemcom finansowego wspierania kampanii politycznych w Stanach Zjednoczonych.

Według źródeł CNN śledczy Mullera interesują się inwestycjami Rosjan w firmy, bądź think tanki, mające komitety akcji politycznej, które przekazywały dotacje na kampanię prezydencką.

Inny wątek śledztwa to ustalenie, czy bogaci Rosjanie używali podstawionych osób z obywatelstwem amerykańskim do przekazywania pieniędzy na kampanię prezydencką i inaugurację Trumpa – wskazują źródła CNN.

CNN nie ujawnia nazwisk oligarchów, z którymi kontaktowali się śledczy Muellera. Według rosyjskiego portalu RBK, w marcu br., kiedy śledczy Mullera prowadzili przesłuchania w sprawie ingerencji Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie z 2016 roku, w USA znajdowały się samoloty trzech rosyjskich oligarchów – Romana Abramowicza, Michaiła Prochorowa i Wiktora Wekselberga.

Według RBK, z Abramowiczem amerykańscy śledczy nie rozmawiali.(PAP)

Na zdjęciu: Robert Mueller
fot.Michael Reynolds/EPA

REKLAMA

2122722357 views

REKLAMA

REKLAMA

2122722373 views

REKLAMA

REKLAMA

2124518693 views

REKLAMA

2122722383 views

REKLAMA

2122722389 views

REKLAMA

2122722393 views