REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaClinton poleciła przekazać serwer prywatnej poczty elektronicznej

Clinton poleciła przekazać serwer prywatnej poczty elektronicznej

-

Hillary Clinton fot.CJ Gunther/EPA
Hillary Clinton fot.CJ Gunther/EPA

Kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 r. Hillary Clinton poleciła swemu adwokatowi, by przekazał ministerstwu sprawiedliwości serwer jej prywatnej poczty elektronicznej i dysk sieciowy z mailami służbowymi, gdy była szefową dyplomacji.

Poinformowała o tym we wtorek telewizja CNN, powołując się na rzeczniczkę kampanii wyborczej Clinton.

REKLAMA

Tymczasem Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że otrzymał rekomendację od służb wywiadowczych, aby fragmenty nieujawnionych maili Clinton z czasów jej urzędowania na stanowisku sekretarza stanu otrzymały status „ściśle tajne” (ang. top secret).

„Pracownicy Departamentu Stanu rozsyłali te emaile w 2009 i 2011 r. w systemach nieopatrzonych klauzulą tajności (ang. unclassified systems) i w końcu niektóre zostały przekierowane do sekretarz stanu Clinton. Nie były one oznaczone jako poufne” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

„Emaile te nie zostały upublicznione” – dodano w oświadczeniu. „Podczas gdy pracujemy z dyrektorem wywiadu, aby ustalić, czy faktycznie materiał ten jest poufny, podejmujemy kroki w celu zapewnienia, że informacje są chronione i przechowywane w odpowiedni sposób” – zaznaczono.

W marcu ujawniono, że Clinton w latach 2009-2013 używała prywatnego konta mailowego także w celach służbowych zamiast posługiwać się adresem rządowym. Co więcej, polityk posługiwała się pocztowym serwerem internetowym zarejestrowanym w prywatnym domu pod Nowym Jorkiem.

Clinton od początku zapewniała, że nie wysyłała poufnych informacji ze swej prywatnej skrzynki mailowej, z której – jak tłumaczyła w marcu – korzystała dla wygody, by ograniczyć liczbę urządzeń elektronicznych. Pod koniec lipca ujawniono jednak, że – jak wynika z wewnętrznego rządowego dochodzenia – przynajmniej cztery z wysłanych przez nią maili zawierały poufne informacje. Była szefowa dyplomacji powtórzyła następnie, że żadna z wiadomości, wysłanych z prywatnej skrzynki lub na nią otrzymanych, nie zawierała poufnych danych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097986731 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986964 views

REKLAMA

2099783356 views

REKLAMA

2097987107 views

REKLAMA

2097987208 views

REKLAMA

2097987318 views