REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCIA utworzyła specjalną grupę ds. Chin

CIA utworzyła specjalną grupę ds. Chin

-

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) poinformowała w czwartek, że utworzyła specjalną grupę najwyższego szczebla, której działania mają skoncentrować się wyłącznie na Chinach i związanych z tym krajem wyzwaniach, dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Zdaniem CIA Chiny stanowią obecnie najważniejsze zagrożenie, przed jakim stoją USA. „China Mission Center (CMC) zostało utworzone w celu rozwiązania globalnego wyzwania, jakie stanowi Chińska Republika Ludowa” – podano w komunikacie.

REKLAMA

Dyrektor CIA William Burns podkreślił, że zagrożenie pochodzi ze strony chińskich władz, a nie obywateli, i że celem powołania nowej grupy jest ujednolicenie pracy CIA w stosunku do Chin. „CMC jeszcze bardziej wzmocni naszą wspólną pracę nad najważniejszym zagrożeniem geopolitycznym, z jakim mamy do czynienia w XXI wieku, czyli coraz bardziej wrogim wobec nas chińskim rządem” – powiedział Burns.

Szef CIA zaznaczył jednocześnie, że Agencja będzie nadal koncentrować się także na „agresywnych działaniach Rosji, prowokacjach Korei Północnej i wrogo nastawionym Iranie”.

Jak pisze agencja AP, utworzenie nowej grupy jest częścią szerszej reorganizacji CIA, zapoczątkowanej za prezydentury Donalda Trumpa, który utworzył podobne oddziały dla Iranu i Korei Północnej. CIA ogłosiła również, że przystępuje do rekrutacji osób mówiących po chińsku.

„W ciągu całej naszej historii CIA zawsze podejmowała kroki, aby sprostać wszelkim wyzwaniom, które stawały na naszej drodze – podkreślił Burns. – A teraz w obliczu naszego najtrudniejszego testu geopolitycznego w nowej erze rywalizacji wielkich mocarstw, CIA obejmie stery tych działań”.

Associated Press zauważa, że Chiny są szczególnie trudnym wyzwaniem dla amerykańskiego wywiadu, biorąc pod uwagę skrytą politykę przywódców Komunistycznej Partii Chin, dużą armię i liczne służby bezpieczeństwa oraz rozwój zaawansowanych technologii, które mogą przeciwdziałać szpiegostwu.

Napięte stosunki między Waszyngtonem a Pekinem, podsycone w dużej mierze przez wojną handlową między obydwoma mocarstwami, która rozpoczęła się za prezydentury Trumpa, utrzymują się od kilku lat.

W ostatnich miesiącach USA publicznie oskarżyły Chiny o brak współpracy w wysiłkach na rzecz odkrycia pochodzenia Covid-19 oraz o podżeganie do cyberataków, wymierzonych w krytyczną infrastrukturę Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi Chiny oskarżyły Waszyngton o niesłuszne robienie z Pekinu „kozła ofiarnego” i obwiniły USA o upadek prozachodniego rządu w Afganistanie i dojście tam do władzy talibów. (PAP)

REKLAMA

2097012209 views

REKLAMA

REKLAMA

2097012442 views

REKLAMA

REKLAMA

2098808836 views

REKLAMA

2097012589 views

REKLAMA

2097012690 views

REKLAMA

2097012801 views