REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaChiński dysydent zmuszany do opuszczenia uniwersytetu w Nowym Jorku

Chiński dysydent zmuszany do opuszczenia uniwersytetu w Nowym Jorku

-

Przebywający w USA niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng twierdzi, że Uniwersytet Nowojorski (NYU), który zaoferował mu stypendium naukowe, próbuje teraz pod presją Chin zmusić go do opuszczenia uczelni z końcem czerwca. Uniwersytet odpiera te zarzuty.

Chen Guangcheng, niewidomy chiński dysydent fot. U.S. Department of State
Chen Guangcheng, niewidomy chiński dysydent fot. U.S. Department of State

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Chen napisał, że rządząca w Państwie Środka partia komunistyczna wywiera „ogromny, nieustanny” nacisk na nowojorską uczelnię.

REKLAMA

„Działalność chińskich komunistów w amerykańskim środowisku akademickim jest prowadzona na znacznie większą skalę, niż się ludziom wydaje (…). Akademicka niezależność i wolność w USA są poważnie zagrożone przez totalitarny reżim (Chin)” – zaznaczył Chen. Nie podał szczegółów ani dowodów na prawdziwość swoich twierdzeń.

Rzecznik NYU John Beckman zapewnił, że informacje Chena o „roli, jaką chiński rząd rzekomo odgrywa w podejmowaniu decyzji przez NYU”, są „nieprawdziwe i zaprzeczają im powszechnie znane fakty”.

Władze NYU podkreśliły, że zaproponowane dysydentowi stypendium naukowe od początku miało trwać rok i niedługo dobiega końca. Przedstawiciele uczelni od miesięcy rozmawiają z Chenem o jego planach po zakończeniu stypendium – zapewniono.

W kwietniu 2012 roku Chen Guangcheng uciekł z aresztu domowego i schronił się w ambasadzie USA w Pekinie, czym spowodował zatarg dyplomatyczny między Chinami a USA. Ostatecznie chińskie władze zezwoliły Chenowi na wyjazd na studia do USA wraz z żoną i dziećmi.

Chen przebywał w areszcie domowym za krytykowanie polityki jednego dziecka prowadzonej przez władze w Pekinie.

 (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2105069091 views

REKLAMA

2105069324 views

REKLAMA

2106865716 views

REKLAMA

2105069467 views

REKLAMA

2105069567 views

REKLAMA

2105069676 views