REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaChińska firma ściągała na swoje serwery dane ze smartfonów

Chińska firma ściągała na swoje serwery dane ze smartfonów

-

fot.Christoph Schmidt/EPA
fot.Christoph Schmidt/EPA

Specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie amerykańska firma Kryptowire podała, że rozpowszechnione w USA telefony komórkowe z wbudowanym oprogramowaniem pewnej chińskiej firmy przekazywały na serwery w Chinach różne dane o połączeniach bez wiedzy użytkowników.

Chodzi o firmę Shanghai ADUPS Technology, której oprogramowanie typu firmware jest wykorzystywane m.in. w bardzo popularnych w USA smartfonach amerykańskiej firmy BLU Products, działających na systemie operacyjnym Android.

REKLAMA

Według firmy Kryptowire, która dba o bezpieczeństwo elektroniczne różnych agend rządowych i przedsiębiorstw w USA, oprogramowanie może wysyłać do Chin dane identyfikujące smartfon, informacje o numerach połączeń przychodzących i wychodzących, listę kontaktów i całe wiadomości SMS. W szczególności oprogramowanie może wychwytywać wiadomości pod kątem ustalonego z góry zakresu słów.

Ponadto firma podała w wydanym we wtorek wieczorem komunikacie, że aparatami wyposażonymi w firmware tego typu można zdalnie sterować i dowolnie je przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

Firma Shanghai ADUPS Technology ogłosiła w środę w odpowiedzi, że firmware jest zaprojektowane w taki sposób, by eliminować SMS-y czy połączenia głosowe używane np. do telemarketingu. Przyznała jednocześnie, że „przez nieuwagę” w aparatach BLU Products została automatycznie zainstalowana pewna aktualizacja oprogramowania przeznaczona dla innych klientów. Po interwencji amerykańskiej firmy została ona wyłączona.

„Żadna informacja związana z tą funkcją, dotycząca SMS-ów, kontaktów czy spisu połączeń nie została przekazana stronie trzeciej” – zapewniła chińska firma. Ze strony internetowej wynika, że jej oprogramowanie jest zainstalowane na 700 milionach urządzeń mobilnych na świecie. (PAP)

REKLAMA

2115369573 views

REKLAMA

2115369805 views

REKLAMA

REKLAMA

2117166195 views

REKLAMA

2115369945 views

REKLAMA

2115370044 views

REKLAMA

2115370152 views