REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaChińczyk skazany w USA na ponad 10 lat więzienia za kradzież technologii

Chińczyk skazany w USA na ponad 10 lat więzienia za kradzież technologii

-

Zhang Weiqiang
fot.arch. policji

Sąd w amerykańskim stanie Kansas skazał w środę chińskiego naukowca Zhang Weiqianga na ponad 10 lat więzienia za konspirację w celu kradzieży próbek modyfikowanego genetycznie ryżu z amerykańskiego laboratorium i wysyłanie ich do Chin.

51-letni Zhang pracował przy uprawie ryżu w firmie Ventria Bioscience w Junction City w stanie Kansas. Przedsiębiorstwo modyfikuje genetycznie ryż, aby wytwarzał białka, które następnie używane są w celach terapeutycznych lub medycznych.

REKLAMA

Sąd ustalił, że Zhang bez autoryzacji zabrał setki produkowanych przez firmę ziaren genetycznie modyfikowanego ryżu, które gromadził w swoim mieszkaniu w miejscowości Manhattan – podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości USA.

Latem 2013 roku Zhang przyjmował w swoim domu delegację z chińskiego instytutu badań nad uprawami – napisano, bez podawania szczegółów na temat tej placówki. Gdy goście Zhanga wracali do Chin, amerykańscy celnicy znaleźli w ich bagażach ziarna należące do Ventrii.

Sędzia sądu federalnego dystryktu Kansas Carlos Murguia skazał Zhanga na 121 miesięcy pozbawienia wolności za trzy przestępstwa. W lutym obywatel ChRL został uznany za winnego konspiracji w celu kradzieży tajemnic przedsiębiorstwa oraz przewożenia kradzionego mienia przez granicę, jak również konspiracji w tym celu.

„Dzisiejszy wyrok ukazuje poważne konsekwencje, jakie czekają tych, którzy kradną tajemnice amerykańskich przedsiębiorstw” – powiedział pełniący obowiązki asystenta prokuratora generalnego z wydziału kryminalnego resortu sprawiedliwości John P. Cronan.

„Transgraniczna kradzież własności intelektualnej szkodzi nie tylko firmom, które padają jej ofiarami, ale również zagraża naszemu bezpieczeństwu narodowemu” – podkreślił asystent prokuratora generalnego z wydziału bezpieczeństwa narodowego John C. Demers.

Chiny od dawna zakazują komercyjnej uprawy GMO w związku ze sprzeciwem społeczeństwa wobec tej technologii. Ale w ubiegłym roku chińska firma ChemChina wykupiła szwajcarski koncern agrochemiczny Syngenta, co branżowi eksperci uznali za oznakę rosnącej otwartości Chin na modyfikowane uprawy.

W ostatnich latach służby bezpieczeństwa USA apelowały do firm rolniczych, aby zwiększyły czujność i zgłaszały wszelkie podejrzane działania, w związku z rosnącym zagrożeniem gospodarczym oraz dla bezpieczeństwa narodowego w tym sektorze. Ale do przypadków domniemanej kradzieży własności intelektualnej dochodziło również w innych branżach.

W ubiegłym roku posiadający obywatelstwa Chin i Kanady Liu Dong został w USA oskarżony o próbę kradzieży tajemnic firmy wytwarzającej roboty chirurgiczne. Pod koniec 2016 roku mieszkający w USA obywatel ChRL Long Yu przyznał się do kradzieży dokumentów i technologii wojskowej i przekazywania ich do Chin. (PAP)

Na zdjęciu: Zhang Weiqiang
fot.arch. policji

REKLAMA

2096947809 views

REKLAMA

REKLAMA

2096948042 views

REKLAMA

REKLAMA

2098744436 views

REKLAMA

2096948189 views

REKLAMA

2096948290 views

REKLAMA

2096948402 views