REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCenne dzieła, które znikły z biblioteki, nigdy jej nie opuściły

Cenne dzieła, które znikły z biblioteki, nigdy jej nie opuściły

-

fot.Boston Public Library Facebook
fot.Boston Public Library Facebook

Dwie cenne grafiki, Duerera i Rembrandta, których zniknięcie w Bostońskiej Bibliotece Publicznej wywołało rezygnację szefowej, odnalazły się niespodziewanie w tejże bibliotece. Jak podano w czwartek, nigdy nie jej opuściły, a jedynie odłożono je w złe miejsce.

Zniknięcie wartej 600 tys. dolarów grafiki Albrechta Duerera i szacowanej na 30 tys. dolarów odbitki Rembrandta wywołało wzburzenie. Jego kulminacją była w środę rezygnacja Amy Ryan ze stanowiska prezesa biblioteki.

REKLAMA

Jak podał „Boston Globe”, grafika Duerera zaginęła rok temu, ale dopiero w kwietniu br. dowiedziała się o tym szefowa biblioteki. Zarządziła poszukiwania, a kiedy w połowie kwietnia dowiedziała się o zaginięciu Rembrandta, powiadomiła burmistrza i policję.

Funkcjonariusze uznali, że grafiki mogły zostać skradzione, ale też nie wykluczyli, że po prostu zmieniły miejsce przechowywania. Poszukiwania trwały prawie osiem tygodni; w czwartek Ryan ogłosiła w komunikacie, że dzieła odnaleziono. „Są całe i nienaruszone, po prostu odłożone w złe miejsce” – napisała w komunikacie.

Jak podaje „Boston Globe”, grafiki znajdowały się niecałe 25 metrów od ich zwykłego miejsca. Podczas poszukiwań 14 pracowników przejrzało niemal 60 proc. kolekcji druków. Przeszukano też biura, pracownie i czytelnie.

Ryan powiedziała gazecie, że mimo odnalezienia grafik nadal zamierza odejść ze stanowiska i dodała, że teraz powinno jej się przywrócić jej dobre imię.

Zaginione – ale odnalezione – dzieła to: miedzioryt Duerera „Adam i Ewa” z 1504 r. i rycina Rembrandta z 1634 roku „Autoportret w czapce z piórem i opuszczoną szablą”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114988354 views

REKLAMA

2114988585 views

REKLAMA

REKLAMA

2116784975 views

REKLAMA

2114988725 views

REKLAMA

2114988824 views

REKLAMA

2114988932 views