0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCDC wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów do 3 października

CDC wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów do 3 października

-

Federalne Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów, które będzie obowiązywać do 3 października.

Ogłoszony we wtorek zakaz eksmisji może pomóc milionom ludzi pozostać w domach w sytuacji, gdy rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa, a władze stanowe powoli uwalniają federalną pomoc w wynajmie.

REKLAMA

Moratorium tymczasowo wstrzyma eksmisje w powiatach z – jak to określono – “istotnymi i wysokimi wskaźnikami” zakażeń koronawirusa i obejmie obszary, w których mieszka 90 proc. populacji.

Ogłoszenie moratorium to odwrócenie działań administracji prezydenta Joe Bidena, która pozwoliła na wygaśnięcie wcześniejszego moratorium w weekend po orzeczeniu Sądu Najwyższego mówiącego, że nie można go przedłużyć. To otworzyło ostry podział między Białym Domem a postępowymi Demokratami, którzy nalegali, by administracja zrobiła więcej, żeby zapobiec utracie domów przez ok. 3,6 mln Amerykanów podczas kryzysu pandemicznego – wskazuje agencja AP.

Przemawiając we wtorek w Białym Domu, Biden powiedział, że naciskał na CDC, aby ponownie rozważyły swoje opcje. Ale – jak pisze AP – prezydent nadal wydawał się niezdecydowany, czy nowe moratorium może wytrzymać pozwy dotyczące jego konstytucyjności; Biden powiedział, że szukał opinii ekspertów, czy Sąd Najwyższy zatwierdzi nowe moratorium.

“Większość konstytucjonalistów uważa, że jest mało prawdopodobne, aby (moratorium) przeszło ocenę konstytucyjną – powiedział Biden. – Ale jest kilku czołowych uczonych, którzy uważają, że może jest to warte wysiłku”. Prezydent dodał, że moratorium, nawet jeśli zostanie zakwestionowane w sądzie, “prawdopodobnie da pewien dodatkowy czas” stanom i miastom na uwolnienie miliardów dolarów federalnej pomocy najemcom.

Według szacunków łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld dol. Poprzednie moratorium, które wygasło w niedzielę o północy, wprowadzono rok temu w związku z pandemią Covid-19.

Choć Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku stwierdził, że wprowadzenie moratorium było legalne, sędzia Brett Kavanaugh wyraził w uzasadnieniu opinię, że decyzja CDC nie może zostać przedłużona bez zgody Kongresu. (PAP)

REKLAMA

2118722706 views

REKLAMA

REKLAMA

2118722810 views

REKLAMA

REKLAMA

2120519166 views

REKLAMA

2118722886 views

REKLAMA

2118722948 views

REKLAMA

2118723006 views