REKLAMA

2132719109 views

REKLAMA

2132719108 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCDC: koronawirus może się przenosić na odległość 13 stóp

CDC: koronawirus może się przenosić na odległość 13 stóp

-

Z powodu pandemii koronawirusa instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym zalecają zachowanie co najmniej sześciostopowego odstępu między osobami w ramach praktyki dystansu społecznego. Jednak nowe badania Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) sugerują, że wirus SARS-CoV-2 utrzymywał się w powietrzu w odległości 13 stóp od zakażonych osób.

Osoby mające infekcję wirusową, również te bez jej objawów, emitują cząstki wirusa w kropelkach śliny i zarażają innych. Wirusy SARS-CoV-2 powodujące infekcje oddechowe przenoszą się drogą kropelkową – poprzez emitowanie przez nas podczas kaszlu, kichania, ale i mowy. Aerozole są rozproszonymi w powietrzu bardzo drobnymi kropelkami. Mają one średnicę ok 1 mikrometra (tj. jedną milionową metra). Jest ona za mała, by kropelki te można było zobaczyć gołym okiem, ale wystarczająco duża, by mogły się w nich pomieścić cząstki wirusa, w tym wirusa grypy czy koronawirusa SARS-CoV-2.

REKLAMA

Z najnowszej publikacji Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wynika, że „maksymalna odległość transmisji aerozolu SARS-CoV-2” może wynosić 13 stóp (cztery metry). Badania te sygnalizują, że sześć stóp dystansu fizycznego między ludźmi, to nie jest wystarczająca odległość w przypadku koronawirusa.

Z oddzielnego badania opublikowane w marcu przez profesor Lydię Bourouibę z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynikało, że w czasie kaszlu czy kichania pęd powietrza wyrzuca kropelki na odległość nawet 27 stóp. W publikacji na łamach ,,Journal of the American Medical Association” Bourouiba podkreślała, że obecne wytyczne opierają się na przekonaniu, że wirusy przenoszą się na dużych kroplach, a zatem mogą się przemieścić na mniejszą odległość. Z jej eksperymentów wynikało, że w czasie kaszlu lub kichnięcia maksymalna prędkość wydychanego powietrza wynosi od 33 do 100 stóp na sekundę, tworząc chmurę, którą rozciąga się na około 27 stóp.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, dr Anthony Fauci, nalegał na powściągliwość w podejściu do tych ustaleń. „To może być naprawdę bardzo mylące” – powiedział Fauci podczas briefingu prasowego w Białym Domu 31 marca, dodając, że ustalenia mogą dotyczyć tylko osób z wyjątkowo silnymi kichnięciami.

Żeby dokładnie ocenić  przenoszenia się SARS-CoV-2 drogą kropelkową potrzebne są badania specjalistów z różnych dziedzin. Wirusolodzy muszą ocenić jak duża liczba cząstek wirusa jest obecna w jednostce wydzieliny z dróg oddechowych, jak łatwo z wydzieliny tej formują się kropelki emitowane w powietrze i jak wiele cząstek wirusa potrzeba, by mogły wywołać infekcję u drugiej osoby. Z kolei badacze aerozoli muszą sprawdzić, na jaką odległość są w stanie przemieszczać się wyemitowane kropelki, jak wpływają na to ruchy powietrza w pomieszczeniu i jak szybko kropelki osiadają na powierzchniach pod wpływem siły grawitacji. Naukowcy są jednak zgodni, że  wprowadzanie obostrzeń związanych z kontaktami społecznymi, w tym dystans społeczny, jest bardzo ważne podczas aktualnej pandemii.

(tos, PAP)

REKLAMA

2129630848 views

REKLAMA

REKLAMA

2129630863 views

REKLAMA

REKLAMA

2131427183 views

REKLAMA

2129630873 views

REKLAMA

2129630876 views

REKLAMA

2129630880 views