REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaCarter: USA zintensyfikują bombardowanie celów Państwa Islamskiego

Carter: USA zintensyfikują bombardowanie celów Państwa Islamskiego

-

Ashton Carter fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Ashton Carter fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Stany Zjednoczone zintensyfikują naloty na cele dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii – powiedział we wtorek w Senacie minister obrony Ashton Carter. Szef Pentagonu nie wykluczył też innych „bezpośrednich działań” naziemnych.

„Przewidujemy intensyfikację naszej kampanii powietrznej – oświadczył Carter. – Nie będziemy też powstrzymywać się przed wspieraniem partnerów w atakach na IS lub prowadzeniem takich działań samodzielnie, czy to poprzez uderzenia z powietrza, czy poprzez bezpośrednie operacje naziemne”.

REKLAMA

Carter nie sprecyzował, w jakich okolicznościach USA mogłyby samodzielnie prowadzić takie operacje. Zapewnił jednocześnie, że w sytuacji, gdy Stanom Zjednoczonym udaje się zlokalizować dżihadystów, „żaden cel nie jest poza (naszym) zasięgiem”.

Ujawnił, że USA i kierowana przez nie międzynarodowa koalicja przewidują skierowanie do walki z IS większej liczby myśliwców i przeprowadzanie większej liczby nalotów, w tym na cele „o dużym znaczeniu”, dzięki temu, że dysponują coraz lepszymi informacjami wywiadowczymi.

Carter powiedział też, że walka z IS koncentruje się na mieście Rakka w północnej Syrii, które dżihadyści uznali za swą stolicę, oraz na Ramadi, stolicy prowincji Anbar w środkowym Iraku. Ale przyznał jednocześnie, że wciąż nie udało się tam poczynić zbyt dużych postępów.

Carter wypowiadał się przed senacką komisją sił zbrojnych USA ponad dwa tygodnie po ogłoszonej przez prezydenta USA Baracka Obamę zmianie w strategii walki z IS w Syrii. Strategia ta przewiduje, że Pentagon nie będzie już szkolić umiarkowanych rebeliantów w Syrii, natomiast – jak potwierdził Carter – USA zwiększają pomoc wojskową dla już walczących w terenie i odnoszących sukcesy w walce z IS różnych ugrupowań rebelianckich.

„Jeśli uda się zrobić wszystko, co zamierzamy, to działania naziemne i z powietrza powinny doprowadzić do zredukowania obszaru zajmowanego przez IS i stworzenia kolejnych okazji do namierzania IS, tak by ostatecznie pozbawić ten diabelski ruch możliwości schronienia się w ich rzekomej ojczyźnie” – powiedział Carter.

Słowa Cartera spotkały się jednak z krytyką Republikanów, którzy zarzucają USA brak strategii w kwestii usunięcia ze stanowiska syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, wspieranego wojskowo przez Rosję, Iran i Hezbollah. Carter tłumaczył, że wysiłki USA w tej sprawie mają głównie charakter polityczny.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103169678 views

REKLAMA

2103169911 views

REKLAMA

2104966303 views

REKLAMA

2103170054 views

REKLAMA

2103170154 views

REKLAMA

2103170263 views