REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaByły wiceprezydent Mike Pence zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich 2024...

Były wiceprezydent Mike Pence zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich 2024 r.

-

Były wiceprezydent Mike Pence złożył w poniedziałek dokumenty, by wystartować w wyborach prezydenckich 2024 r. Polityk stał się już 10. Republikaninem, który formalnie zgłosił swoją kandydaturę.

Informacje o wpłynięciu oświadczenia o kandydaturze Pence’a zostały opublikowane w poniedziałek na stronach Federalnej Komisji Wyborczej (FEC). Oznacza to, że w wyścigu o nominację Partii Republikańskiej w wyborach 2024 r. zmierzą się były prezydent z byłym wiceprezydentem z tej samej administracji.

REKLAMA

Mimo swojej roli w administracji Trumpa, konserwatywny polityk miejscami ostro krytykował go w ciągu ostatnich dwóch lat, głównie z powodu jego działań w celu odwrócenia wyniku wyborów i w szturmie na Kapitol. Pence wówczas postawił się presji Trumpa i odmówił unieważnienia wyników wyborów ze „spornych” stanów. W przeciwieństwie do byłego prezydenta, Pence jest mocnym orędownikiem pomocy Ukrainie.

Były wiceprezydent ma zainaugurować swoją kampanię w środę podczas wystąpienia w stanie Iowa – miejscu pierwszych z 50 wyścigów w prawyborach – oraz podczas spotkania z wyborcami w formule townhall organizowanego przez CNN.

Pence jest już 10. znaczącym politykiem Republikanów, który oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę, obok m.in. Trumpa, gubernatora Florydy Rona DeSantisa i b. ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Choć w większości sondaży zajmuje trzecie miejsce w stawce (za Trumpem i DeSantisem), jego szanse na zwycięstwo uważane są za nikłe. Średnio notuje ok. 5 proc. poparcia.

Według Politico, jeszcze w poniedziałek swoją kandydaturę ma ogłosić były gubernator New Jersey i były doradca kampanijny Trumpa Chris Christie, zaś w środę – gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum. Z kolei wymieniany w gronie potencjalnych kandydatów popularny gubernator New Hampshire i krytyk Trumpa Chris Sununu oznajmił, że nie będzie startować, argumentując że duża liczba kandydatów działa na korzyść byłego prezydenta.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2094043958 views

REKLAMA

REKLAMA

2094044242 views

REKLAMA

2095840691 views

REKLAMA

2094044492 views

REKLAMA

2094044630 views

REKLAMA

2094044771 views