REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Były prezydent Gwatemali skazany na blisko sześć lat więzienia

Były prezydent Gwatemali skazany na blisko sześć lat więzienia

-

Sąd w Nowym Jorku skazał w czwartek byłego prezydenta Gwatemali Alfonso Portillo na pięć lat i 10 miesięcy więzienia za korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Portillo przyznał się do wzięcia od rządu Tajwanu 2,5 mln dolarów łapówki. 

Były prezydent Gwatemali Alfonso Portillo   fot.Saul Martinez/PAP/EPA
Były prezydent Gwatemali Alfonso Portillo fot.Saul Martinez/PAP/EPA

REKLAMA

W czasie sprawowania urzędu w latach 2000-2004 Portillo miał przyjąć te pieniądze w zamian za dalsze utrzymywanie przez Gwatemalę stosunków dyplomatycznych z Tajwanem.

Tylko nieliczne państwa, głównie w Ameryce Środkowej, utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem. Na ich zerwanie naciskają Chiny. Władze w Pekinie traktują Tajwan jako zbuntowaną prowincję.

Tajwan odrzuca oskarżenia o korupcję. Podkreśla, że pieniądze były przeznaczone na podręczniki dla dzieci w Gwatemali.

62-letni Portillo przyznał się do wzięcia od rządu Tajwanu 2,5 mln dolarów łapówki. Przyznał się także, że brudne pieniądze prał w bankach amerykańskich, a także europejskich.

Były prezydent Gwatemali został wydany USA w ubiegłym roku. Dzięki temu, że częściowo przyznał się do winy, uniknął maksymalnego wymiaru kary – 20 lat więzienia. Alfonso Portillo ze spokojem przyjął wyrok. Nie wykluczone, że w amerykańskim więzieniu spędzi jedynie 18 miesięcy, gdyż prawdopodobnie do kary zaliczone mu zostaną pobyty w aresztach w USA i Gwatemali. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA