REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Były prawnik Trumpa został przeniesiony do aresztu domowego (ZDJĘCIA)

Były prawnik Trumpa został przeniesiony do aresztu domowego (ZDJĘCIA)

-

Były prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa Michael Cohen, skazany w grudniu 2018 r. na trzy lata pozbawienia wolności, został w czwartek wypuszczony z więzienia i resztę kary odbędzie w areszcie domowym – poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

53-letni Cohen odbywał karę w więzieniu federalnym w Nowym Jorku. Został zwolniony w wyniku obaw o zakażenie koronawirusem, który szerzy się w wielu tego typu placówkach w całych Stanach Zjednoczonych. Do tej pory według oficjalnych danych niemal 3 tys. więźniów i ponad 200 członków personelu więziennego w USA miało do tej pory pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Zmarło 50 więźniów.Adwokat Cohena w marcu argumentował, że Federalne Biuro Więziennictwa jest „w sposób oczywisty niezdolne do ochrony i leczenia więźniów, którzy nie są w stanie zachować społecznego dystansu i są obarczeni większym ryzykiem zakażenia koronawirusem”.Cohen był osobistym prawnikiem Trumpa od 2007 roku i uważany był za kluczową postać w śledztwie prokuratora specjalnego Roberta Muellera, dotyczącym ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku oraz możliwej zmowy między władzami na Kremlu a sztabem Trumpa i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości.

W swoich zeznaniach Cohen nie przebierał w słowach, mówiąc, że Trump to “rasista” i “oszust”. Według niego prezydent wykorzystywał swoich najbliższych współpracowników do tuszowania jego potencjalnie szkodliwych kontaktów z kobietami oraz kłamał podczas kampanii wyborczej na temat jego interesów biznesowych w Rosji.

REKLAMA

W grudniu 2018 roku Cohen został skazany na trzy lata więzienia, m.in. za opłacenie w czasie kampanii wyborczej milczenia kobiet, które miały mieć romanse z Trumpem, oraz złożenie fałszywych zeznań w Kongresie USA. Odbywanie kary ma zakończyć w listopadzie 2021 roku.

W zeszłym tygodniu zapadła też decyzja o przeniesieniu do aresztu domowego byłego szefa sztabu wyborczego Trumpa Paula Manaforta, który w więzieniu FCI Loretto w Pensylwanii odsiadywał karę 7,5 roku pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe, oszustwa podatkowe i bankowe, związane z jego pracą na Ukrainie oraz za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

Agencja AP pisała wówczas, że zwolnienie 71-letniego Manaforta było poprzedzone wystąpieniami niektórych kongresmenów, którzy od tygodni żądali od ministerstwa sprawiedliwości USA uwolnienia więźniów, zagrożonych zakażeniem koronawirusem. Podkreślany był fakt, że wytyczne dotyczące zdrowia publicznego, zawierające nakaz społecznego dystansu, są niemożliwe do realizacji w więzieniach. (PAP)

Zdjęcia: JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks