REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Były minister obrony Meksyku opuści amerykański areszt

Były minister obrony Meksyku opuści amerykański areszt

-

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wycofuje sprawę o handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy przeciwko byłemu meksykańskiemu ministrowi obrony Salvadorowi Cienfuegosowi Zapedzie – powiedział we wtorek prokurator generalny William Barr.

Barr powiedział, że departament zakończy sprawę i Cienfuegos Zapeda “jeśli to konieczne, może zostać postawiony w stan oskarżenia zgodnie z prawem meksykańskim”. Cienfuegos Zapeda był decyzją sądu federalnego na Brooklynie,aresztowany w Los Angeles w ubiegłym miesiącu.

REKLAMA

Cienfuegos Zapeda został oskarżony przez prokuraturę w Nowym Jorku w 2019 roku o udział w międzynarodowej dystrybucji narkotyków i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratorzy zarzucili mu, że pomógł kartelowi H-2 przemycić tysiące kilogramów kokainy, heroiny, amfetaminy i marihuany, kiedy był ministrem obrony w latach 2012-2018.

Niespodziewaną decyzję o oddaleniu zarzutów w “sprawie politycznie wybuchowej” ogłoszono we wtorek we wspólnym oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i prokuratury generalnej Meksyku.

„Stany Zjednoczone stwierdziły, że delikatne i ważne względy polityki zagranicznej przeważają w tej sprawie” – oświadczyli prokuratorzy ze wschodniego dystryktu Nowego Jorku.

Po przesłuchaniu w środę przed sądem federalnym w Brooklynie, gdzie oczekuje się, że sędzia podpisze wniosek prokuratorów, Cienfuegos Zapeda prawdopodobnie zostanie zwolniony z aresztu i przetransportowany pod eskortą do Meksyku.

Aresztowanie Cienfuegosa Zapedy, który przez lata ściśle współpracował z amerykańskimi służbami w transgranicznych sprawach karnych, poważnie nadwyrężyło współpracę między służbami specjalnymi obu krajów. A także wstrząsnęło meksykańskimi organami bezpieczeństwa, w których generał miał bliskie relacje z wieloma obecnymi urzędnikami najwyższego szczebla.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador publicznie zagroził, że zrewiduje umowy o współpracy, które określają, w jaki sposób agenci U.S. Drug Enforcement Administration działają w jego kraju.

Minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard wyraził zadowolenie z decyzji amerykańskich prokuratorów: “Nie postrzegamy tego jako drogi do bezkarności, ale raczej jako akt szacunku dla sił zbrojnych Meksyku i Meksyku” – powiedział.

Ebrard zaprzeczył, że decyzja była związana z wyborami w USA lub decyzją o nie gratulowaniu prezydentowi elektowi Joe Bidenowi, zauważając, że rozmawiał z Barrem 26 października, tydzień przed wyborami w USA: “To nie ma z tym nic wspólnego. To dwa różne procesy” – powiedział Ebrard.

Mike Vigil, były szef operacji międzynarodowych w Drug Enforcement Administration, powiedział, że decyzja „to nic innego jak prezent, ogromny prezent” prezydenta Donalda Trumpa dla prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora i może być pierwszą z serii umotywowanych politycznie ułaskawień lub zakończeń spraw w ostatnich dniach administracji Trumpa.

“Szanse na skazanie Cienfuegosa w Meksyku są nikłe” – powiedział Vigil. “To jest bardzo zła wiadomość dla amerykańskich organów ścigania, że Donald Trump jest skłonny do politycznego manipulowania postępowaniami sądowymi” – dodał.

Prokurator William Barr stwierdził we wspólnym oświadczeniu z meksykańskim prokuratorem generalnym Alejandro Gertzem Manero, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o zakończeniu amerykańskiego śledztwa w uznaniu “silnego partnerstwa organów ścigania między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi” , oraz ,że Departament Sprawiedliwości przekazał Meksykowi dowody zebrane w tej sprawie.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks