REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaByły gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o...

Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich

-

Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku; w środę taką samą deklarację złożył gubernator Północnej Dakoty Doug Burgum.

Christie rozpoczął swoją kampanię od ataku na byłego prezydenta Donalda Trumpa, który ubiega się o reelekcję.

REKLAMA

Były gubernator złożył stosowne dokumenty w Federalnej Komisji Wyborczej, po czym poinformował o zamiarze wystartowania w prawyborach podczas spotkania z wyborcami w stanie New Hampshire, gdzie ogłosił, że jest jedynym kandydatem Partii Republikańskiej mogącym pokonać Trumpa.

Niegdyś jeden z najpopularniejszych republikańskich polityków w USA oznajmił, że inni politycy jego partii startujący w wyborach nie mają odwagi zaatakować Trumpa, a nawet boją się wspomnieć o nim w swoich wystąpieniach.

Christie przypomniał o licznych dochodzeniach dotyczących byłego prezydenta i jego niejasnym stanowisku w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie; Trump powiedział, że zakończyłby ten konflikt „w ciągu 24 godzin” i oznajmił, że ma dobre stosunki z Władimirem Putinem. Christie nawiązał do tych wypowiedzi i nazwał Trumpa „marionetką Putina” – relacjonuje AFP.

Na razie były gubernator nie wypada dobrze w sondażach i poparcie dla niego nie przekracza 1 proc. CNN ocenia, że jego szanse na uzyskanie nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich „wynoszą zero”.

Christie, który jest byłym prokuratorem federalnym, startował w wyborach w 2016 roku, a gdy prawybory wygrał Trump został jego doradcą, jednak stał się zdecydowanym krytykiem byłego prezydenta, gdy nie uznał on wyniku wyborów w 2020 roku – przypomina Reuters.

Associated Press zwraca uwagę, że Republikanie, którzy nie popierają byłego prezydenta, oczekują z niecierpliwością debaty Trump-Christie ze względu na elokwentny, zacięty styl polemik byłego gubernatora.

Doug Burgum, polityk znacznie mniej rozpoznawalny w USA niż Christie, dysponuje jednak bardzo znaczącym budżetem. W wywiadzie dla telewizji NBC News powiedział, że jego program wyborczy nie koncentruje się na wojnach kulturowych między Republikanami a Demokratami, lecz przede wszystkim na gospodarce i bezpieczeństwie narodowym.

NBC News podaje, że w sondażach poparcie dla kandydatury Burguma wynosi 1 proc. Plasuje go bardzo daleko za faworytami tego wyścigu, czyli Trumpem i gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem, którzy zajęci są jednak teraz atakowaniem się nawzajem.

Były wiceprezydent USA, Republikanin Mike Pence, który w poniedziałek zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich, w środę ogłosił publicznie swój start w wyścigu wyborczym. (PAP)

fit/ ap/

REKLAMA

2094039073 views

REKLAMA

REKLAMA

2094039357 views

REKLAMA

2095835806 views

REKLAMA

2094039607 views

REKLAMA

2094039745 views

REKLAMA

2094039886 views