REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaByły analityk wojskowy skazany na 45 miesięcy więzienia za ujawnienie tajnych informacji

Były analityk wojskowy skazany na 45 miesięcy więzienia za ujawnienie tajnych informacji

-

Były analityk wywiadu amerykańskich sił powietrznych Daniel Hale został we wtorek skazany na 45 miesięcy więzienia za ujawnienie dziennikarzowi ściśle tajnych informacji na temat rządowego programu dronów bojowych. Hale przyznał się do winy.

Pochodzący z Nashville w stanie Tennessee Hale zeznał, że do zdradzenia dziennikarzowi śledczemu tajemnicy państwowej pchnęło go poczucie winy wywołane faktem, że rządowy programu wojskowych dronów przyczynia się do masowego zabijania cywilów w Afganistanie.

REKLAMA

Jak pisze agencja AP sprawa ta jest jedną z wielu, które ministerstwo sprawiedliwości USA wytoczyło w ostatnich latach przeciwko obecnym i byłym urzędnikom państwowym, ujawniającym dziennikarzom tajemnice rządowe. Podobnie jak w innych przypadkach, jak podkreśla Associated Press, wyrok dotyczy nie tyle przekazania tajnych informacji, co przede wszystkim ma być przestrogą przed próbami stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Prokuratorzy argumentowali, że Hale, który wyjechał do Afganistanu w sierpniu 2012 roku i wrócił do kraju niecały rok później, nadużył zaufania rządu, dzieląc się tajnymi informacjami z dziennikarzem. “Ryzykował spowodowanie poważnych, a w niektórych przypadkach wyjątkowo poważnych szkód dla bezpieczeństwa narodowego” – argumentowali śledczy.

“W wyniku działań Hale’a najbardziej okrutni terroryści na świecie zdobyli dokumenty sklasyfikowane przez Stany Zjednoczone jako +tajne+ i +ściśle tajne+” – twierdziła prokuratora.

Praca Hale’a w Afganistanie, jako analityka wywiadu, polegała przede wszystkim na lokalizowaniu celów ataków dronów poprzez śledzenie rozmów telefonicznych ludzi, uważanych przez rząd USA za wrogich bojowników. Po powrocie do USA Hale mówił dziennikarzowi, że drony na polu walki nie są tak precyzyjne, jak zapewnia rząd, i przyczyniają się do śmierci ludności cywilnej.

Adwokaci Hale’a próbowali dowieść, że jego działania nie wyrządziły szkody w systemie bezpieczeństwa narodowego. “Popełnił przestępstwo, aby zwrócić uwagę na to, co uważał za niemoralne zachowanie rządu, sprzeczne z publicznymi oświadczeniami ówczesnego prezydenta (USA Baracka) Obamy w sprawie rzekomej precyzji dronów wojskowych Stanów Zjednoczonych” – argumentowała obrona. (PAP)

REKLAMA

2119313647 views

REKLAMA

2119313739 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110090 views

REKLAMA

2119313802 views

REKLAMA

2119313857 views

Koń by się uśmiał…

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119313897 views