REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Były agent CIA oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin

Były agent CIA oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin

-

Jerry Chun Shing Lee
fot.Handout

Zatrzymany w styczniu były agent CIA, 53-letni Jerry Chun Shing Lee, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin – poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA. Sprawa może być związana ze spektakularnym rozbiciem siatki CIA w ChRL osiem lat temu.

REKLAMA

Trzy lata po opuszczeniu CIA w 2007 roku Lee, naturalizowany obywatel USA, przyjął pieniądze od agentów chińskiego wywiadu w zamian za informacje “związane z obronnością Stanów Zjednoczonych” – oświadczył we wtorek amerykański resort sprawiedliwości.

Lee, który był w tym czasie mieszkańcem Hongkongu, otrzymywał prośby o informacje od chińskich agentów i ukrywał otrzymywaną od nich gotówkę – sprecyzowano.

Jak wynika z nakazu aresztowania wydanego w styczniu agenci FBI znaleźli w 2012 roku w bagażu Lee notes zawierający nazwiska, kontakty i inne dane pracowników i informatorów CIA. Lee został zatrzymany jednak dopiero sześć lat później – zwraca uwagę AFP. Władze USA nie poinformowały, dlaczego jego zatrzymanie i oskarżenie zajęło tyle czasu.

Dziennik “New York Times” poinformował w zeszłym roku, że od 2010 roku do końca roku 2012 Chińczycy zabili – jak to ujęto – “przynajmniej tuzin źródeł”, które CIA posiadała w Chinach, i uwięziły co najmniej sześć innych osób. (PAP)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Modlić się, czyli co?

Ciasto cytrynowe w kubku

Lekcje z pandemii

Tarta migdałowa ze śliwkami

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks