REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaByła szefowa HP zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2016 r.

Była szefowa HP zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2016 r.

-

Była szefowa Hewlett-Packard Carly Fiorina przygotowuje się do startu w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku jako jedyna kobieta wśród Republikanów – informuje piątkowy “National Journal”. Szanse ma znikome, ale jej cel to raczej wiceprezydentura.

Fiorina jeszcze nie ogłosiła oficjalnie, że wystartuje w wyborach, ale – jak podaje “National Journal” – może to nastąpić już w styczniu, bo obecnie trwają poszukiwania członków jej kampanii wyborczej. Sama w wywiadzie udzielonym magazynowi już wcześniej w tym roku przyznawała, że jest zainteresowana startem. “Byłoby wspaniale, gdyby Partia Republikańska miała kandydatki albo przynajmniej kandydatkę” – powiedziała.

REKLAMA

Fiorina, była szefowa koncernu informatycznego Hewlett-Packard, na politycznej scenie zaistniała w 2010 roku, startując w wyborach do Senatu USA z Kalifornii. Choć przegrała, i to bardzo znacznie, z broniącą mandatu demokratyczną senator Barbarą Boxer, to jej pozycja “wschodzącej gwiazdy” wśród kobiet Republikanek stale rosła. Obecnie jest przewodniczącą rady ACU Foundation, najstarszej w kraju politycznej organizacji promującej konserwatywne idee i politykę. Ma też dość znaczące koneksje w partii. Gdy w 2008 roku pracowała jako doradca w kampanii prezydenckiej senatora John McCaina, została nominowana na przewodniczącą komitetu Partii Republikańskiej zajmującego się pozyskiwaniem funduszy.

Jej szanse na nominację Republikanów są jednak znikome. Jej nazwisko jest w USA mało rozpoznawalne, brakuje jej też najwyższej klasy doradców politycznych i nigdy nie wygrała ważnych wyborów. “NJ” zaznacza jednak, że może to nie mieć znaczenia, bo – jak przyznały osoby z otoczenia Fioriny – jej celem nie jest zdobycie fotela prezydenta USA, ale wybicie się spośród męskich kandydatów Partii Republikańskiej i zdobycie nominacji na wiceprezydenta.

By przyciągnąć kobiecy elektorat, Republikanie mogą potrzebować kobiety przynajmniej jako kandydatki na wiceprezydenta, zwłaszcza jeśli prezydencką nominację Demokratów uzyska Hillary Clinton, była szefowa dyplomacji i żona byłego prezydenta USA, która w wyborczych sondażach wygrywa z wszystkimi potencjalnymi kandydatami.

Generalnie pozycja kobiet w Partii Republikańskiej jest znacznie słabsza niż wśród Demokratów. W kończącym kadencję 100-osobowym Senacie na 20 kobiet 16 to Demokratki. Także w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie, jest trzy razy więcej przedstawicielek Partii Demokratycznej niż Republikańskiej. Nawet jeśli Clinton ostatecznie nie wystartuje w wyścigu o fotel prezydenta w 2016 roku, to w Partii Demokratycznej są jeszcze trzy kobiety, o których mówi się, że mogą spróbować swych sił. Są to Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand i Amy Klobuchar. Po stronie Republikanów dotychczas jako potencjalnych kandydatów wymienia się samych mężczyzn m.in. Jeba Busha i Chrisa Christie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Carly Fiorina fot.Justin Sullivan/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117985296 views

REKLAMA

2117985434 views

REKLAMA

REKLAMA

2119781795 views

REKLAMA

2117985522 views

REKLAMA

2117985595 views

REKLAMA

2117985662 views