REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaByła gubernator Michigan szefową resortu energetyki

Była gubernator Michigan szefową resortu energetyki

-

Była gubernator stanu Michigan Jennifer Granholm uzyskała w czwartek zatwierdzenie Senatu na sekretarza Departamentu ds. Energii. Tego samego dnia została zaprzysiężona na ten urząd. W nowej administracji, która kładzie nacisk na walkę ze zmianami klimatycznymi, będzie to jeden z najważniejszych resortów.

Granholm uzyskała w Senacie 64 głosy za swoją nominacją, w tym 14 Republikanów. Przeciw głosowało 35 senatorów.

REKLAMA

62-letnia Granholm przez dwie kadencje była gubernatorem Michigan, stanu zdominowanego przez przemysł samochodowy i miejscowo zdewastowanym gospodarczo przez recesję z 2008 roku. Nad Wielkimi Jeziorami promowała zieloną energię jako sektor, który pomoże przywrócić miejsca pracy po ich odpływie w branży samochodowej.

Do tego nawiązała w swoim tweecie, w którym podziękowała senatorom za zaufanie. “Mam obsesję na punkcie tworzenia dobrze płatnych i związanych z czystą energią miejsc pracy we wszystkich zakątkach Ameryki w celu rozwiązania naszego kryzysu klimatycznego. Nie mogę się doczekać wyników. A teraz bierzmy się do pracy!” – napisała.

Podczas przesłuchania w Senacie w styczniu Granholm nakreśliła swoje plany wprowadzenia nowych technologii w energii wiatrowej i słonecznej. Jej stanowisko wywołało niepokój wśród części Republikanów, którzy obawiają się o przyszłość paliw kopalnych i ostrzegają, że zbyt szybka transformacja gospodarcza może doprowadzić do tego, że tysiące Amerykanów stracą miejsca pracy.

“Możemy kupić akumulatory do samochodów elektrycznych z Azji lub możemy je produkować w Ameryce. Możemy instalować turbiny wiatrowe z Danii lub produkować je w Ameryce” – próbowała przekonywać Granholm.

Argumenty te nie trafiły do Johna Barrasso, republikańskiego senatora z Wyoming. W jego ocenie nowa administracja “wydaje się chcieć odciąć od amerykańskiej dominacji energetycznej”. Dlatego też parlamentarzysta głosował przeciwko nominacji Granholm.

Za kandydatką Joe Bidena opowiedział się natomiast senator Demokratów Joe Manchin, który reprezentuje mierzącą się z problemami transformacji górniczą Wirginię Zachodnią. Przy podziale mandatów 50-50 w Senacie ten nazywany “najbardziej konserwatywnym Demokratą” polityk przy wielu głosowaniach może być kluczowy. Jak mówił, Granholm chce “zapewnić, że żadnego pracownika nie zostawimy z tyłu, gdy będziemy podążać w kierunku przyszłości z czystą energią”. (PAP, tos)

REKLAMA

2129140498 views

REKLAMA

REKLAMA

2129140512 views

REKLAMA

REKLAMA

2130936832 views

REKLAMA

2129140522 views

REKLAMA

2129140525 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129140529 views