REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "Buy American" - Biden domaga się, by rząd nabywał produkty krajowe

“Buy American” – Biden domaga się, by rząd nabywał produkty krajowe

-

Prezydent Joe Biden podpisał w poniedziałek rozporządzanie “Buy American”, w którym domaga się od rządu, by dokonywał więcej zakupów produktów ze Stanów Zjednoczonych. Ożywienie krajowego przemysłu było jednym z kluczowych postulatów kampanii wyborczej Bidena.

“Amerykański przemysł był arsenałem demokracji podczas drugiej wojny światowej, a teraz musi stać się częścią silnika amerykańskiego dobrobytu. To oznacza, że użyjemy pieniędzy podatników, by odbudować Amerykę. Będziemy kupować amerykańskie produkty i będziemy wspierać miejsca pracy w USA” – mówił przed podpisaniem zarządzenia Biden.

REKLAMA

2147483647 clicks

Dokument zwiększa m.in. liczbę komponentów w finalnym produkcie od której można uznać, że został on wytworzony w Ameryce. Powstanie także strona internetowa, na której amerykańskie firmy będą mogły dowiedzieć się, jakie kontrakty i w jakim zakresie są przyznawane zagranicznym dostawcom.

Biden złożył także deklarację, że doprowadzi do zamiany floty rządowych samochodów, przechodząc na te zeroemisyjne, a wyprodukowane w USA.

Jak pisze “Washington Post”, akcja “Buy American” odzwierciedla panujący w USA konsensus dotyczący “odejścia od wolnego handlu” i “większej bezpośredniej interwencji rządu” w celu promowania amerykańskich producentów. Takie protekcjonistyczne podejście do gospodarki podzielał były prezydent Donald Trump.

Apele o wzmocnienie krajowej produkcji nasiliły się w trakcie epidemii koronawirusa. W obliczu niedoborów środków ochrony osobistej oraz przerwania niektórych międzynarodowych łańcuchów dostaw kwestia ta nabrała szczególnej wagi.

Plan “Buy American” spotkał się z uznaniem związków zawodowych, a prezes federacji związkowej AFL-CIO Richard Trumka nazwał inicjatywę “dobrym pierwszym krokiem w ożywieniu produkcji w USA”. Część ekonomistów uważa zarazem, że kroki Bidena podniosą koszty projektów rządowych i jest raczej mało prawdopodobne, by zaowocowały zwiększeniem miejsc pracy w przemyśle.

Sojusznicy USA sceptycznie przyjmują “Buy American”, obawiając się utraty kontraktów. Swoje obiekcje w tej sprawie w rozmowie telefonicznej z nowym prezydentem USA wyraził w ubiegłym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau. W ocenie “Washington Post” inicjatywa może także skomplikować zabiegi Waszyngtonu, by utworzyć międzynarodowy front mający stawić czoła rosnącym wpływom Chin.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2131916318 views

REKLAMA

REKLAMA

2131916333 views

REKLAMA

REKLAMA

2133712653 views

REKLAMA

2131916343 views

REKLAMA

2131916346 views

REKLAMA

2131916350 views