REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Brzeziński: należy przemieścić wojska do krajów bałtyckich

Brzeziński: należy przemieścić wojska do krajów bałtyckich

-

Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977-1981), opowiedział się za przemieszczeniem amerykańskich lub europejskich wojsk do krajów bałtyckich w celu powstrzymania Rosji przed ewentualną inwazją.

W czasie środowego przesłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu USA Brzeziński mówił o najgorszym scenariuszu, “w którym pewnego dnia (prezydent Władimir Putin) zajmie Rygę i Tallin, co zabierze mu dosłownie jeden dzień”.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Będziemy mówić, że to straszne, szokujące, oburzające – dodał politolog. – Ale oczywiście nie możemy nic zrobić”, bez ryzyka wywołania potencjalnej wojny nuklearnej. Z tego powodu – zwrócił uwagę Brzeziński – konieczny jest czynnik “odstraszający”, który uświadomiłby rosyjskim władzom, “że nastąpi reakcja ze strony NATO”.

“Rekomenduję przemieszczenie pewnych sił” w tych krajach, w sposób “nieprowokacyjny” – przekonywał. “Kilku amerykańskich żołnierzy w Estonii nie będzie stanowić dla Rosji groźby inwazji” – ocenił Brzeziński, podkreślając, że dzięki temu jednak Putin “będzie wiedział, że jeśli najedzie Estonię, spotka na swojej drodze amerykańskie siły, a jeszcze lepiej kilku Niemców, Francuzów i oczywiście Brytyjczyków”.

Zbigniew Brzeziński wyraził również opinię, że kraje zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie broń o charakterze “obronnym”, aby uczynić rosyjską interwencję w tym kraju bardziej kosztowną, dając jednocześnie do zrozumienia, że nie ma planów włączenia Ukrainy do NATO. (PAP)

fot. Matthew Cavanaugh/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131881926 views

REKLAMA

REKLAMA

2131881941 views

REKLAMA

REKLAMA

2133678261 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131881951 views

REKLAMA

2131881954 views

REKLAMA

2131881958 views